Wolbromów. Kościół pw. św. Jana Nepomucena

Wolbromów, powiat lwówecki, woj. dolnośląskie, PL

Kościół w Wolbromowie to kolejne miejsce, które gdzieś tam pojawiło się przed nosem naszego auta. Zatrzymaliśmy się, bo w okolicy znajduje się GEOskrytka, ale i budowla jest ciekawa i warta wspomnienia.

Wolbromów – historia

Wieś Wolbromów założona została najprawdopodobniej w XIV w. jako niewielka posiadłość rycerska. Pierwsza wzmianka o miejscowości pochodzi z 1372 r.
W 1427 r. Wolbromów, zwany wówczas Klein-Neundorf, został spustoszony przez husycki tabor ciągnący spod Lubania do Lwówka Śląskiego.
Wioskę trapiły pożary, zarazy i wojenne zniszczenia – stąd znamy okruchy jej historii, zapisane w starych annałach.

Ludność XIX-wiecznego Wolbromowa żyła z rolnictwa, hodowli zwierząt i tkactwa. Wieś posiadała kościół, 2 szkoły; działał tam także młyn wodny, cegielnia i… 4 gospody!

Wg spisu powszechnego z 2011 r., w miejscowości mieszkały wówczas 132 osoby, tym samym Wolbromów jest najmniejszą wioską w gminie Gryfów Śląski.

Kościół i okolice

GEOskrytka zawiodła nas w okolice wiejskiego kościółka. Okazuje się, że budowla pochodzi z XVI w. i choć została przebudowana w wieku XIX, wciąż widać jej średniowieczną proweniencję.

Kościół jest malutki, jednonawowy, murowany z kamienia oraz orientowany. Ta ostatnia cecha oznacza, że część świątyni, mieszcząca ołtarz główny, zwrócona jest na wschód – tam, skąd ma objawić się Jezus, gdy nadejdzie czas drugiego przyjścia.
Prosty dwuspadowy dach wieńczy sygnaturka, trochę podobna do tej na kościele w Barcinku.

Wolbromów. Kościół pw. św. Jana Nepomucena

Wnętrza budowli oczywiście nie dane nam był obejrzeć, ale wyczytałam, że zachowała się tam kamienna chrzcielnica z XVI w. i barokowy ołtarz z XVIII w.

Ciekawe rzeczy są na szczęście i na zewnątrz.
W murze, który otacza kościół, umieszczono renesansowe nagrobki rycerskie z XVI i XVII w. Na zdjęciu po lewej płyta nagrobna rycerza z rodziny von Redern zmarłego w 1594 r.

Wolbromów. Kościół pw. św. Jana Nepomucena, rycerskie płyty nagrobne

W ścianę kościoła wmurowano odrestaurowane barokowe płyty nagrobne. Środkową wykonano dla zmarłego dziecka.

Wolbromów. Kościół pw. św. Jana Nepomucena, płyty nagrobne

Nieco bardziej współczesne są pozostałości dawnego niemieckiego cmentarza, otaczającego niegdyś świątynię. Trochę tego jest pod murem, resztę porosła roślinność w najdalszej części “obejścia”.

Wolbromów. Kościół pw. św. Jana Nepomucena - pozostałości przedwojennego cmentarza

Z napisu na podstawie krzyża na pewno widać datę: 1846, reszty niestety nie zdołałam odczytać.

Wolbromów. Kościół pw. św. Jana Nepomucena

Najnowszy element to grota z posągiem Matki Boskiej, poświęcona św. Janowi Pawłowi II.

Wolbromów. Kościół pw. św. Jana Nepomucena - grota

I to już koniec opowieści o małym wiejskim kościółku. Fajne są takie miejsca – zawsze znajdzie się coś interesującego, choćby w wioseczce na końcu świata.

Geocaching

Skryteczka w Wolbromowie jest jedna jedyna, ale całkiem przyjemna, no i pokazuje bardzo fajny obiekt, czyli mały wiejski kościółek.

Wolbromów. Kościół pw. św. Jana Nepomucena, geocaching

Informacje praktyczne

KML-LogoFullscreen-LogoGeoRSS-Logo
Wolbromów

ładowanie mapy – proszę czekać…

Kościół pw. św. Jana Nepomucena: 51.108022, 15.434074
marker icon
icon-car.png Fullscreen-Logo KML-Logo

Kościół pw. św. Jana Nepomucena
Wolbromów województwo dolnośląskie, Polska

  • Kościół w Wolbromowie jest kościołem filialnym parafii w Rząsinach, a msze św. odprawiane są w niedziele o godz. 7.30. Wtedy też można zapewne zajrzeć do środka świątyni.

Jeśli podoba Ci się ten artykuł, zapraszam do polubienia fanpage’a strony na Facebooku. Będziesz na bieżąco z wszystkimi nowościami.


Źródła (dostęp 5.11.2019 r.)