Kościół Zesłania Ducha Świętego w Mściszowie

Mściszów, powiat lubański, woj. dolnośląskie, PL

Kościół w Mściszowie mijaliśmy wielokrotnie, ale jakoś się nie składało, coby obejrzeć go z bliska. Tym razem pomyślałam, że to jest dobre miejsce na założenie GEOskrytki, a przy okazji czas, by wreszcie przyjrzeć się budowli nieco dokładniej.

Dawny dom modlitwy ewangelików z Seifersdorf

Przed II wojną światową we wsi były dwa kościoły. Starszy – katolicki – dziś w kompletnej ruinie.
Natomiast obecny katolicki kościół filialny p.w. Zesłania Ducha Świętego to przedwojenny ewangelicki dom modlitwy, wybudowany w latach 1806 – 1811 w miejscu starszej drewnianej budowli.
Świątynię, zbudowaną na planie prostokąta o zaokrąglonych narożnikach, nakryto łamanym dachem naczółkowym.

Zapraszam do zakupu książeczki “Weronika szuka skarbów” – opowiastki dla dzieci i rodziców, inspirowanej zabawą w geocaching.

Kościół Zesłania Ducha Świętego w Mściszowie

Kościół filialny p.w. Zesłania Ducha Świętego

Dziś dawna świątynia ewangelicka jest kościołem filialnym parafii Matki Bożej Częstochowskiej w Gościszowie i służy miejscowym katolikom.

Wewnątrz zachowały się dwukondygnacyjne drewniane empory, tak typowe dla kościołów ewangelickich, klasycystyczny drewniany ołtarz oraz ambona. Ogólnie wystrój pozostał skromny i całkiem stylowy.

Kościół Zesłania Ducha Świętego w Mściszowie
Kościół Zesłania Ducha Świętego w Mściszowie

Swoją drogą, jak to się plotą losy budowli… Tu katolicy zdecydowali się nie remontować uszkodzonego podczas II wojny światowej kościoła i przejąć dla siebie protestancki dom modlitwy.
Ale już np. w Żeliszowie dla odmiany polscy osadnicy postanowili jednak korzystać z kościoła katolickiego, choć ten ewangelicki był w dużo lepszym stanie. I w ten oto sposób miejscowa perła architektury sakralnej ledwo dotrwała do naszych czasów.

Pomnik poległych

Przed kościołem stoi w sumie nie najgorzej zachowany pomnik poległych w wojnie prusko-francuskiej 1870 r. Nawet część napisów jest w miarę czytelna, choć raczej nikt nie dbał i nie dba o to, by utrzymać pamięć o tym, czym pierwotnie był skromny obelisk.
Dziś zwieńczony krzyżem robi za… hmm… coś w rodzaju kapliczki lub po prostu postumentu do tegoż krzyża.

Kościół Zesłania Ducha Świętego w Mściszowie

Dzwony z Bośni

Tuż przy pomniku postawiono ażurową stalową konstrukcję dzwonnicy. Wyczytałam, że znajdujące się na w niej dzwony zostały przywiezione z Bośni przez polskich repatriantów, którzy przybyli na Ziemie Odzyskane w 1946 i 1947 r.

Poczytałam oczywiście co nieco, o co chodzi z tą Bośnią i skąd wzięły się tam tysiące Polaków. Pokrótce nakreślę temat, bo czemu nie? ;]
Otóż pod koniec XIX w. Polacy z terenów dawnej Galicji, Wołynia i Bukowiny zachęcani byli przez administrację Austro-Węgier do wyjazdu i “cywilizowania” dzikiego kraju, za jaki uważano Bośnię.
Wykształconych Polaków chętnie zatrudniano w administracji publicznej, natomiast ubogim rodzinom chłopskim oferowano 10 – 12 ha gruntu pod uprawę. Zwykle były to lasy, które trzeba było sobie wykarczować i doprowadzić do stanu użyteczności. Oprócz tego, chłopi musieli zadeklarować spełnienie szeregu warunków, oferta była jednak na tyle atrakcyjna, że około 15 000 polskich rolników zdecydowało się na emigrację.
Pokonawszy początkowe trudności, Polacy zadomowili się w Bośni i żyło im się tam dobrze.

Po wybuchu II wojny światowej lokalne nacjonalistyczne organizacje zbrojne rozpoczęły prześladowania polskich osadników. W obronie własnej, Polacy zostali niejako zmuszeni do przystąpienia do komunistycznej partyzantki, tworząc Batalion Polski. Uzyskali także od władz jugosłowiańskich zapewnienie, że po wojnie umożliwiony zostanie im powrót do Polski.

Zgodnie z umową, w latach 1946 – 1947 na tzw. Ziemie Odzyskane przybyło około 18 000 reemigrantów z Bośni.
W Mściszowie osiedliła się część mieszkańców Starego i Nowego Martyńca, i – wynika z tego – to oni przywieźli ze sobą dzwony z polskiego kościoła, który został gdzieś daleko na Bałkanach.

Kościół Zesłania Ducha Świętego w Mściszowie
Kościół Zesłania Ducha Świętego w Mściszowie

I tak to właśnie wygląda – człowiek zagłębia się w jakąś historię i nagle zza węgła pojawia się całkiem nowy, nieznany wątek, który warto opisać ;]

Geocaching

W Mściszowie założyłam GEOskrytkę, która… no cóż… szczególnie popularna nie jest. Ale nic to! Ważne, że choć kilka osób tam trafi śladem geocachingu.


Informacje praktyczne

KML-LogoFullscreen-LogoGeoRSS-Logo
Mściszów

ładowanie mapy – proszę czekać…

Kościół Zesłania Ducha Świętego: 51.136709, 15.399849
marker icon
icon-car.png Fullscreen-Logo KML-Logo

Kościół Zesłania Ducha Świętego
Mściszów województwo dolnośląskie, Polska

  • Auto można zaparkować w pobliżu kościoła.
  • Z zewnątrz można oglądać budowlę o dowolnej porze, brama jest zawsze otwarta.
  • Wnętrza pozostały dla nas tajemnicą, bo kościół poza godzinami mszy jest oczywiście zamknięty.
  • Msze św. odprawiane są w niedziele o godz. 9.30 (czas letni) i 10.00 (czas zimowy).

Jeśli podoba Ci się ten artykuł, zapraszam do polubienia fanpage’a strony na Facebooku. Będziesz na bieżąco z wszystkimi nowościami.


Źródła (stan na 28.09.2019 r.)