Niwnice. Dwór Lipowy

Niwnice, powiat lwówecki, woj. dolnośląskie, PL

Niwnice to spora wieś w powiecie lwóweckim, o którą zahaczyliśmy przy okazji którejś z naszych wycieczek w poszukiwaniu i GEOskrytek i.. plenerów fotograficznych.
Dziś opowiem Wam o Dworze Lipowym – ciekawym, choć bardzo zaniedbanym budynku w środku wsi.

Opuszczony dwór rodziny von Redern?

W okolice dworu zwabiła nas GEOskrytka.
Patrząc na opustoszały, zarośnięty krzakami budynek ciężko zobaczyć w nim renesansową rezydencję możnego rodu. I nic dziwnego, skoro budowla – opuszczona prawdopodobnie w okolicach 1800 r. – przez długie lata używana była jako budynek gospodarczy, który z czasem utracił charakterystyczne cechy, świadczące o jego pierwotnym przeznaczeniu.

O rezydencjonalnym pochodzeniu i raczej odległej dacie budowy (XVI w., a może i wcześniej?) świadczą dwie narożne wieże, posadowione od strony dawnego parku, piaskowcowy portal oraz obramowania okien, a także rodzaj sklepień i grubość murów najniższych kondygnacji, które – jak wyczytałam – wskazują również na pierwotnie obronny charakter budowli.
Być może dawno temu dworzyszcze posiadało też fosę?

Prawdopodobnie renesansowy dwór w Niwnicach powstał z polecenia rodu von Redern.
W XVII w. majątek trafił w ręce rodziny von Nostitz. Na początku XIX w., kilkaset metrów od Lipowego Dworu, Nostitzowie wybudowali nowy, większy i zapewne bardziej komfortowy pałac, po czym opuścili swą dotychczasową siedzibę.
Dwór stał się budynkiem gospodarczym i w zasadzie można powiedzieć, że od tego czasu jego degradacja postępowała w coraz szybszym tempie.
Tempo wzrosło po II wojnie światowej, gdy stał się wielorodzinnym budynkiem mieszkalnym. Nie wiem, jak wyglądał przez te lata, dziś to zostawiona sama sobie rudera, heh…

Zapraszam do zakupu książeczki “Weronika szuka skarbów” – opowiastki dla dzieci i rodziców, inspirowanej zabawą w geocaching.

Niwnice, Dwór Lipowy

Aaa… wyobraźcie sobie, że już po przygotowaniu tego tekstu znalazłam na stronie polska-org.pl przedwojenną pocztówkę, na której zamieszczono zdjęcie Dworu Lipowego z podpisem “Kaiserliche Postagentur und Rentamt” – Cesarska Agencja Pocztowa i Finansowa (?). Ten ostatni wyraz tłumaczy mi się, jako “kwestura”.

Niwnice, Dwór Lipowy

Czy dawny Lindenschloss ma jeszcze szansę?

Hmm… słabo to widzę. Nie wiem, jak sprawy mają się obecnie, ale jeszcze kilka lat temu dwór należał do Kopalni Gipsu i Anhydrytu Nowy Ląd Sp. z o.o. (obecnie Nowy Ląd S.A.).
W 2014 r. firma zaproponowała Gminie Lwówek Śląski, a następnie powiatowi lwóweckiemu nieodpłatne przeniesienie własności budynku. Obie jednostki samorządowe odmówiły, co w sumie niekoniecznie mnie dziwi – wszak taki obiekt wymaga kasy i pomysłu na sensowne zagospodarowanie.

Czy dwór wciąż pozostaje własnością kopalni? Cholera wie, faktem jest, że obiekt jest w stanie marnym, choć wciąż nie tak dramatycznym, aby nie dało się z nim nic zrobić. Tylko wiadomo – to zawsze rozbija się o pieniądze.

A czemu Lindenschloss – Dwór Lipowy? Nazwa wywodzi się z początku XVIII w., kiedy to powstała ponad kilometrowej długości lipowa aleja, biegnąca od dworu aż do kościoła i kalwarii w Szymonkach, o których też Wam opowiem.

Geocaching

Skrytka jedna, skromna, ale z kategorii tych, które lubię najbardziej – pokazująca miejsce niepozorne, a jednak z historią. Miejsce, na które nie zwrócilibyśmy uwagi, gdyby mały znaczek na mapie ;]

Niwnice, geocaching

Informacje praktyczne

KML-LogoFullscreen-LogoGeoRSS-Logo
Niwnice

ładowanie mapy – proszę czekać…

Dwór Lipowy: 51.133693, 15.494800
Pałac w Niwnicach: 51.133581, 15.498888
marker icon
icon-car.png Fullscreen-Logo KML-Logo

Dwór Lipowy
Niwnice województwo dolnośląskie, Polska

marker icon
icon-car.png Fullscreen-Logo KML-Logo

Pałac w Niwnicach
Niwnice województwo dolnośląskie, Polska

  • Dwór jest dostępny właściwie na około, ale okrutnie zarośnięty, więc najlepiej jest pojawić się tam jesienią lub wczesną wiosną.
  • Do środka też pewnie można wejść, ale nie polecam. Wiecie… własność prywatna, te sprawy… A poza tym mam wrażenie, że lokalni żulersi mają tam swoją mniej lub bardziej stałą siedzibę.
  • Chodząc po parku też trzeba uważać, bo wszędzie są porozwalane kawałki szkła itp. elementy.

Jeśli podoba Ci się ten artykuł, zapraszam do polubienia fanpage’a strony na Facebooku. Będziesz na bieżąco z wszystkimi nowościami.


Źródła (stan na 14.09.2019 r.)