Brama Poznania ICHOT

Poznań, woj. wielkopolskie, PL

Brama Poznania Interaktywne Centrum Historii Ostrowa Tumskiego to nietypowa ekspozycja, którą również zaplanowałam do odwiedzenia podczas naszej babskiej wycieczki do stolicy Wielkopolski.
Miejsce jest zaiste niezwykłe. Zapraszam na wspólny spacer.

Tu się Polska zaczęła

Brama Poznania była dla mnie totalnym zaskoczeniem. Po raz pierwszy spotkałam się z taką formą… hmm… muzeum?
W sumie nie wiem, czy można to nazwać muzeum? Jest to raczej interaktywna ekspozycja edukacyjno-historyczna, która zabiera nas w podróż przez wieki – od początku kształtowania się państwowości polskiej, który to proces nieodłącznie związany jest z poznańskim Ostrowem Tumskim.

Zapraszam do zakupu książeczki “Weronika szuka skarbów” – opowiastki dla dzieci i rodziców, inspirowanej zabawą w geocaching.

Brama Poznania ICHOT

Ekspozycja podzielona jest na 4 części.

1. Sala GRÓD

Początki rozwoju osady na Ostrowie Tumskim i rodzącego się państwa polskiego, związane ze sobą nierozerwalnie.

Brama Poznania ICHOT

Fajna jest makieta wczesnośredniowiecznej osady, której życie codzienne można obserwować niejako od środka.

Brama Poznania ICHOT
Brama Poznania ICHOT

2. Sala WODA

Woda to symboliczne nawiązanie do chrztu Polski i tym samym „wejścia do cywilizowanej Europy”.

Brama Poznania ICHOT
Brama Poznania ICHOT
Brama Poznania ICHOT

3. Sala ZŁOTO

Poznamy tu historię miasta od świetności i rozkwitu Złotego Wieku, aż do czasów rozbiorów, gdy Złota Kaplica w poznańskiej katedrze stała się nie tylko pomnikiem pierwszych władców Polski, ale i znakiem tożsamości narodowej Polaków pozbawionych swojego państwa.

Brama Poznania ICHOT
Brama Poznania ICHOT
Brama Poznania ICHOT

4.Sala WITRAŻ

Wśród kolorowych szkiełek witraży odnajdziemy burzliwy XX w. z jego dramatycznymi wydarzeniami, ale i nowymi nadziejami i pomysłami, tak dla miasta, jak i dla Polski.

Brama Poznania ICHOT

Jak zwiedzać ICHOT?

Brama Poznania jest przygotowana na przyjęcie naprawdę każdego turysty, przynajmniej tak deklarują na swojej stronie.
Przeciętny odwiedzający ICHOT, bez specjalnych potrzeb wynikających z niepełnosprawności itp., ma do wyboru 2 scenariusze audioprzewodnika: standardowy (spacer trwa wówczas około 90 minut) i rodzinny (około 60 minut) – przeznaczony dla rodzin z dziećmi w wieku mniej więcej 5 – 10 lat.
Wybrałyśmy wycieczkę w wersji rodzinnej. Tu, oprócz wysłuchiwania historii, musimy także znajdować specjalne punkty, porozmieszczane we wszystkich salach. To one kierują nas ku kolejnym elementom ekspozycji.
Zabawa jest całkiem fajna, dziecko się nie nudzi, wiedzy co nieco liźnie, polecam 🙂

Spacer powinien zakończyć się na tarasie widokowym. Niestety, podczas naszej wizyty, wejście tam było niemożliwe. Nie wiem, czy to chwilowe, czy też zimą po prostu taras jest zamknięty dla turystów?

Śluza Katedralna

Wirtualna Brama Poznania otwiera się… na współczesny i całkiem realny Ostrów Tumski.
Oszkloną kładką nad Cybiną, poprzez dawny przyczółek Śluzy Katedralnej, wchodzimy do najstarszej części miasta.
Wybudowany w latach 30. XIX w. kompleks budowli należał do umocnień Twierdzy Poznań. Dzięwięcioprzęsłowy murowany most, pełniący też funkcję jazu, spiętrzającego wody rzeki oraz dwa jego przyczółki wyposażone zostały w zespół drewniany zastaw, przy pomocy których można było zatopić cały obszar miasta położony na południe od mostu-jazu.
Zastawami poruszano za pomocą łańcuchów nawijanych na wielkie kołowroty, umieszczone na pomoście technicznym.
Most rozebrano w latach 20. XX w., pozostawiając tylko jego zachodni przyczółek i fragment osłaniającego go niegdyś muru ze strzelnicami.

W 2014 r. zachodni przyczółek Śluzy Katedralnej zyskał nowe życie – połączony kładką z Bramą Poznania stanowi dziś przejście łączące dwa światy: multimedialny wehikuł czasu ze współczesnym Ostrowem Tumskim.

Brama Poznania ICHOT

Geocaching

W Poznaniu udało nam się troszkę pokeszować, mimo że zimno i czasu wcale nie za wiele.
Np. po drodze w kierunku Bramy Poznania coś tam wpadło przy kolorowych schodach. Najpierw szukałyśmy przy rzece, ale to nie było najlepszym tropem, heh…
Szkoda tylko, że kolorowe schody nieco się… sfilcowały :/

Poznań, kolorowe schody, geocaching

Świetne GEOpudełko ukryte jest w budynku Śluzy Katedralnej. Tylko, że wlazłyśmy do „podejrzanego” pomieszczenia, a tam wystawa jakowaś i dojście do… sedna sprawy zagrodzone. Pokręciłyśmy się nieco, ale doszłam do wniosku, że innego wyjścia nie ma, ino trza zapytać panią z obsługi. Kobieta była zorientowana i pozwoliła subtelnie wpełznąć za tablice z ekspozycją, co by dobrać się do skarbu, ufff…

Brama Poznania ICHOT, geocaching

Nie wszystko udało się znaleźć, ale poznańskie keszowanie wspominam całkiem sympatycznie.


Informacje praktyczne

  • Po Poznaniu poruszałyśmy się piechotą, takie z nas piechurki. Dlatego nie mam pojęcia, jak jest z dojazdem do Bramy Poznania itp., ale na stronie bramapoznania.pl znajdziecie stosowne informacje.
  • Cennik biletów i godziny otwarcia ekspozycji.
  • Na zwiedzanie wystawy trzeba sobie zarezerwować około 1 godziny, jeśli zwiedzamy ze scenariuszem rodzinnym i około 1,5 godziny, jeśli wybierzemy scenariusz standardowy.
  • Myślę, że do Bramy Poznania spokojnie można zabrać nawet pięcio – sześciolatka. Mojej osobistej dziesięciolatce bardzo się podobało, m.in. dlatego, że scenariusz nie jest przegadany i nie za długi ;]

Jeśli podoba Ci się ten artykuł, zapraszam do polubienia fanpage’a strony na Facebooku. Będziesz na bieżąco z wszystkimi nowościami.

Źródła (stan na 18.07.2019 r.)