Leśna. Projekt “Dolina Pereł”

Leśna, powiat lubański, woj. dolnośląskie, PL

W Leśnej koło Lubania atrakcji nie brakuje: pełen tajemnic zamek Czocha, jezioro, imponująca zapora, sztolnie z czasów II wojny światowej i wieeele innych.
Dziś opowiem Wam o projekcie Dolina Pereł i zabiorę do Słomianego Dworu.

Dolina Pereł

Jeszcze w XVII i XVIII w. w Kwisie w rejonie Leśnej poławiano perły. Nad rzeką istniała nawet szlifiernia, gdzie obrabiano ten niezwykły skarb prosto z natury i… flaczków skójki perłorodnej.

W 1729 r. August II Mocny, król Polski i książę koronny Saksonii, wydał edykt zabraniający dzikiego połowu w Kwisie oraz ustanowił okres ochronny dla młodych małży. Karą za złamanie tych przepisów było obcięcie ręki!

Niestety, kolejne wieki przyniosły drastyczny spadek populacji perłoródki rzecznej i w XIX w. w zasadzie zostało po nich już tylko wspomnienie.

Zapraszam do zakupu książeczki “Weronika szuka skarbów” – opowiastki dla dzieci i rodziców, inspirowanej zabawą w geocaching.

Dolina Pereł, Leśna
Widok na miejsce, gdzie dawno temu stała szlifiernia pereł nad Kwisą, a potem młyn-gospoda Hagenmuhle.

Dziś prawdopodobnie również perłorodnych małży nie uświadczymy, “perłą w koronie” Leśnej mogą stać się za to niezwykłe walory okolicy oraz projekt “Dolina Pereł”, który przywraca pamięć dawnych czasów, gdy Marklissa była znanym ośrodkiem turystycznym, a szlak spacerowy nad Kwisą przemierzały rzesze turystów, spragnionych kontaktu z naturą.

Jak deklaruje pomysłodawca i twórca marki “Dolina Pereł”, ma to być kompletny, spójny i czytelny produkt. Zawiera się w nim Słomiany Dwór (główny bohater tego wpisu, do którego przejdę za chwilę), Zielony Piec (fantastyczna restauracja), zamek Czocha, rejsy statkiem po Jeziorze Leśniańskim, zapora wodna na Kwisie i szlak spacerowy. Jest to gotowa oferta turystyczna, a dzięki wszystkim elementom “perłowej układanki” poznajemy nie tylko niesamowicie atrakcyjne tereny, ale także bogatą historię regionu.

Leśna, Dolina Pereł

Szlak spacerowy nad Kwisą

W 1832 r. baron Adolf von Bissing z Baworowej – podobno na cześć swojej młodej narzeczonej, nota bene Polki, Marii Gotti – kazał stworzyć szlak spacerowy Park Adlerstein, prowadzący doliną rzeki Kwisy od Leśnej do miejsca, gdzie dziś stoi zapora na Jeziorze Leśniańskim. Trasa pełna była malowniczych zakątków, których część przetrwała do naszych czasów.

Dolina Pereł, Leśna
Marien Feld – miejsce poświęcone narzeczonej barona von Bissing – Marii Gotti. Podobno powyższy napis baron osobiście wyrezał w skale.
W pobliżu jest także zachowana tablica z datą otwarcia szlaku – 17 września 1932 r. (oczywiście po niemiecku). Niestety, napis jest słabo czytelny, ponieważ lokalni “artyści” zamalowali go kolorowymi bohomazami :/
Dolina Pereł, Leśna
König’s Platz – miejsce założone w 1866 r., upamiętniające zwycięstwo w bitwie pod Hradec Kralove, w której brali udział tutejsi żołnierze.
Dawniej skała zwieńczona była okazałą figurą orła, odlaną z brązu. Parę lat temu na szczycie skały pojawiła się replika – mniejsza i na pewno nie z brązu, ale nawiązująca do przedwojennej tradycji.

Projekt Dolina Pereł przewiduje m.in. odtworzenie ścieżek spacerowych oraz przywrócenie walorów turystycznych i krajobrazowych dawnego parku, stworzonego przez barona von Bissing, który – oprócz romantycznej natury – był także wielkim propagatorem turysty pieszej.

Już teraz śmiało mogę polecić spacer, bo – choć brakuje trochę infrastruktury, typu ławki czy kosze na śmieci – szlak jest przyjemny i niesamowicie malowniczy. 

Dolina Pereł, Leśna

Słomiany Dwór i Lusatia Wutroba

Odrestaurowany Słomiany Dwór to kolejny element układanki, składający się na projekt Dolina Pereł. To miejsce stworzone przez rodzinny team pasjonatów, by pokazać turystom (i miejscowym też) jak dawniej żyli mieszkańcy Marklissy i okolic.
To miejsce, gdzie poznamy także historię uchodźców religijnych z Czech, którzy w 2. połowie XVII w. osiedlili się w Hagendorf (dzisiejsza ul. Lechów w Leśnej), tu żyli i współtworzyli dorobek kulturowy Górnych Łużyc.

Leśna, Słomiany Dwór, Dolina Pereł

Prezentowane tu eksponaty to gromadzone przez lata zbiory ojca i syna – twórców projektu Dolina Pereł. Zbierane i restaurowane przedmioty, pochodzące z Leśnej i okolic, zabierają nas w podróż w czasie – do przedwojennej Marklissy.

W Słomianym Dworze ponownie zabiło Lusatia Wutroba – Łużyckie Serce. 

Leśna, Słomiany Dwór, Dolina Pereł

Pokażę Wam troszkę tego dobra, ale Dolinę Pereł, Słomiany Dwór i całą resztę po prostu trzeba zobaczyć na własne oczy i posłuchać opowieści przewodnika. Dopiero wtedy odnajdziecie ten klimat, który 100 – 200 lat temu przyciągał w dolinę Kwisy rzesze turystów i wciąż ma wielki potencjał.

Leśna, Słomiany Dwór, Dolina Pereł
Leśna, Słomiany Dwór, Dolina Pereł
Leśna, Słomiany Dwór, Dolina Pereł
Leśna, Słomiany Dwór, Dolina Pereł
Leśna, Słomiany Dwór, Dolina Pereł
Leśna, Słomiany Dwór, Dolina Pereł
Leśna, Słomiany Dwór, Dolina Pereł
Leśna, Słomiany Dwór, Dolina Pereł
Leśna, Słomiany Dwór, Dolina Pereł
Leśna, Słomiany Dwór, Dolina Pereł

Oprócz historycznej ekspozycji, w Słomianym Dworze mieścić będzie się kawiarnia, która strudzonego wędrowca ugości ciepłymi i zimnymi napojami oraz pysznymi deserami.

Geocaching

W Dolinie Pereł jest całkiem sporo geocache’y, w tym krótka seria założonych przeze mnie. Te moje są raczej łatwe, lekkie i przyjemne, ale dla miłośników nieco bardziej ekstremalnych doznań, są także skrytki o większym poziomie trudności. My się nawet do nich nie zabieramy, ale może ktoś z Was takie lubi :]


Informacje praktyczne

KML-LogoFullscreen-LogoGeoRSS-Logo
Leśna – Dolina Pereł

ładowanie mapy – proszę czekać…

Słomiany Dwór: 51.028190, 15.280513
marker icon
icon-car.png Fullscreen-Logo KML-Logo

Słomiany Dwór
Leśna województwo dolnośląskie, Polska

  • Spacer po Dolinie Pereł można rozpocząć z kilku miejsc: z Leśnej (wejście na trasę koło mostu), z okolic Słomianego Dworu lub od strony zapory wodnej.
  • W razie głodu, polecam pyszne jedzenie w restauracji Zielony Piec. W weekend bywa tam tłoczno, ale naprawdę warto.

Jeśli podoba Ci się ten artykuł, zapraszam do polubienia fanpage’a strony na Facebooku. Będziesz na bieżąco z wszystkimi nowościami.

Źródła (stan na 1.08.2019 r.)