Ruiny zamku w Rybnicy

Rybnica, powiat jeleniogórski, woj. dolnośląskie, PL

Zamek w Rybnicy, a właściwie to, co z niego pozostało, nie jest może specjalnie spektakularny, ale przy okazji „gdziebytności” w okolicy, warto do niego zajrzeć. Biorąc pod uwagę stan ruin, za chwilę może już całkiem nie być, co oglądać.

A skąd my w Rybnicy?

Do Rybnicy trafiliśmy, bo pewnego majowego dzionka gdzieś tam na Fejsie mignęło mi, że w Stajni Rybnica organizowane są Ogólnopolskie i Regionalne Zawody w Ujeżdżaniu. Wi ma ostatnio fazę na konie, więc wymyśliłam wycieczkę, co by na żywo pooglądać pikne zwierzaki.

Oprócz koni, obeszliśmy troszkę okolicę, czyli właśnie pozostałości średniowiecznego niewielkiego zamczyska na niebywale zarośniętym wzgórzu.

Zapraszam do zakupu książeczki “Weronika szuka skarbów” – opowiastki dla dzieci i rodziców, inspirowanej zabawą w geocaching.

Słów kilka o historii zamku w Rybnicy

Nie do końca wiadomo, jak to z zamkiem w Rybnicy było.
Prawdopodobnie budowla mieszkalno-obronna stała w tym miejscu już w XIII w. Natomiast pierwsza pisana wzmianka o rybnickim zamku pochodzi z 1365 r. i mówi o wizycie w okolicach cesarza Karola IV Luksemburskiego.
Przypuszcza się, że zamek należał do rycerza Mikołaja z Rybnicy, a następnie jego potomków.

W XV w. budowlę poważnie nadwątlił najazd wojsk husyckich, które w tym czasie grasowały po Dolnym Śląsku.
Wkrótce jednak odbudowano ją i rozbudowano, choć i wówczas warownia nie należała do szczególnie dużych. Zasadniczą jej częścią był trójkondygnacyjny budynek mieszkalny o wymiarach 15 x 25 m, który w późniejszych wiekach został pokryty dekoracją sgraffitową.
Na jednej z XIX-wiecznych rycin zamku w Rybnicy, widać również wieżę, ale wątpliwe, czy zamczysko rzeczywiście ją posiadało.
Warownię na wzgórzu otaczał niewielki park.

Wyczytałam, że do 1945 r. ruiny zamku należały do rodziny von Breßler.

W myśl legendy, w zamkowych piwnicach został ukryty bajeczny skarb księcia Redarów Rybina z rodu Bilugów – złoty posąg pogańskiego boga Swarożyca i inne kosztowności.
Książę Rybin, przybyły wraz z rodziną w te okolice z północy, stał się ponoć protoplastą rodu Beczów-Rederów. Ot, taka historia ;]

Zarośnięte ruiny na wzgórzu

Dziś trochę słabo to wygląda. Gdyby nie tablica, ustawiona na skraju drogi, ciężko by było zauważyć pozostałości zamku wśród zieloności na wzgórzu.
Mapa mówi „TAM!”, oczy szukają, a rozum podpowiada: „Pewnie znowu Google coś namieszało”, zwłaszcza, że wydaje się, że musimy kierować się na prywatną posesję.
No więc nie. Mijamy wjazd do posesji i przemieszczamy się w kierunku stawu. Zarośnięty pagórek po prawej stronie to właśnie zamkowe wzgórze.

Ruiny zamku w Rybnicy
Ruiny zamku w Rybnicy

Z zamku ostała się tylko północna i fragment zachodniej ściany budynku głównego, relikty prostokątnego alkierza i zasypane piwnice z kolebkowymi sklepieniami.
W niektórych oknach widać jeszcze pozostałości kamiennych obramowań, a także otwory po belkach stropowych.

Wzgórze, na którym zachowały się ruiny zamku w Rybnicy, gęsto porośnięte jest drzewami, krzakami i inną bujną roślinnością. Trzeba chcieć, żeby cokolwiek zauważyć.
A przecież można by wzgórze wyczochrać z chabzi wszelakich, ruiny wyeksponować, zrobić z nich atrakcyjny wabik na turystów, ech… nie umiemy jeszcze tego robić.
Nawet nie wiadomo za bardzo, do kogo teren należy. No szkoda, naprawdę szkoda. Za kilkanaście lat zostanie z zamczyska kupa kamieni na zarośniętej górce.

W okolicach ruin zamku w Rybnicy – co jest wręcz oburzające [żart] – nie ma żadnej GEOskrytki. I to już nie jest żart, serio: nie ma ani pół. Niestety, nie byłam przygotowana za założenie własnej. Może jakimś następnym razem?


Informacje praktyczne

KML-LogoFullscreen-LogoGeoRSS-Logo
Rybnica

ładowanie mapy – proszę czekać…

Ruiny zamku w Rybnicy: 50.911699, 15.619072
marker icon
icon-car.png Fullscreen-Logo KML-Logo

Ruiny zamku w Rybnicy
Rybnica województwo dolnośląskie, Polska

  • Ruiny zamku w Rybnicy znajdują się w pobliżu Stajni Rybnica i EkofarmyRybnica.
  • Skręcając w boczną drogę, nie idziemy od razu pod górkę w kierunku prywatnej posesji, tylko podążamy ścieżką wzdłuż stawu. Po prawej stronie objawią nam się ruiny.
  • Na wysokości stawu, wśród zieloności, dostrzeżemy ścieżkę ostro pod górkę. Wdrapujemy się i… już jesteśmy w ruinach rybnickiego zamczyska.
  • Pewnie najlepiej odwiedzić Rybnicę jesienią lub zimą, bo wtedy chaszcze najmniej skrywają ruiny.

Źródła (stan na 29.05.2019 r.)

Jeśli podoba Ci się ten artykuł, zapraszam do polubienia fanpage’a strony na Facebooku. Będziesz na bieżąco z wszystkimi nowościami.