Ojców, powiat krakowski, woj. małopolskie, PL
Zamek Kazimierzowski był pierwszym punktem naszego intensywnego dzionka w Ojcowie. Jest tam co oglądać i naprawdę jeden dzień to mało, aby zobaczyć wszystkie okoliczne atrakcje. Aczkolwiek te najważniejsze zaliczyliśmy!
Historia zamku w Ojcowie
W miejscu dzisiejszego zamku, we wczesnej epoce żelaza, istniała osada kultury łużyckiej, prawdopodobnie zniszczona podczas najazdu Scytów.
Natomiast zamek, którego pozostałości możemy oglądać do dziś, wybudowany został z polecenia króla Kazimierza Wielkiego w 2. połowie XIV w.
Nazwa warowni – wg tradycyjnych przekazów – pierwotnie brzmiała “Ociec u Skały”. Miał ją nadać sam król, chcąc uczcić swego ojca Władysława Łokietka i jego walkę o tron krakowski.
Na przestrzeni wieków, zamek wielokrotnie zmieniał zarządców i właścicieli. M.in. od 1536 r. pieczę nad nim objęła i przez 20 lat sprawowała królowa Bona Sforza.
Jako jeden z niewielu okoliczny zamków, Ojców nie został zniszczony podczas “potopu szwedzkiego”, ponieważ najeźdźcy zajęli go z przeznaczeniem na magazyn broni i żywności.
Ostatnim mega “arystokratycznym” epizodem ojcowskiego zamku była wizyta króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, który gościł u ostatniego starosty ojcowskiego Teofila Załuskiego. Wydarzenie to miało miejsce 5.07.1787 r., a monarcha trzymał do chrztu córkę gospodarza Marię Salomeę.
Na początku XIX w. warownia została opuszczona, a Teofil Załuski kazał opróżnić ją ze wszystkich cennych ruchomości.
Zamek popadał w ruinę. Wprawdzie jeszcze w XIX w. kolejni właściciele podejmowali próby jego odbudowy, ale – z różnych względów – z raczej marnymi wynikami.
Ostatnią prywatną właścicielką ruin kazimierzowskiej warowni była – aż do 1945 r. – Maria Ludwika z Krasińskich Czartoryska.
Zapraszam do zakupu książeczki “Weronika szuka skarbów” – opowiastki dla dzieci i rodziców, inspirowanej zabawą w geocaching.
Ojców A.D. 2018: plac budowy
Po II wojnie światowej majątek przejęty został przez Skarb Państwa, a pieczę nad zamczyskiem powierzono dyrekcji Ojcowskiego Parku Narodowego.
Od tego czasu kilkakrotnie podejmowano – z różnym skutkiem – prace remontowe i zabezpieczające obiekt.
Podczas naszej wycieczki, latem 2018 r., trwały kolejne roboty budowlane, tym razem polegające na gruntownej konserwacji zachowanych elementów założenia zamkowego i modernizacji infrastruktury turystycznej.
Realizacja projektu przewidziana została na lata 2017 – 2019, a całość współfinansowana jest ze środków unijnych.
Dla zamku to super i bardzo mnie cieszy każda taka inicjatywa.
Dla nas już tak średnio, bo trafiliśmy centralnie na środek placu budowy. Mogliśmy sobie tylko pospacerować po dolnym dziedzińcu, pooglądać widoki i… to w zasadzie tyle. Zdjęcia też raczej mało spektakularne.
Ale za bilety nas skasowano. Grosze, więc marudzić za bardzo nie będę, niemniej jednak taka lipa trochę.

Wyczytałam, że w budynku bramnym funkcjonuje (funkcjonowała?) jakaś ekspozycja, prezentująca m.in. makietę dawnego Ojcowa. Człowiek sprzedający bilety o niczym takim nas nie poinformował, więc chyba i ta sala była w trakcie remontu.
Podobno jakoś teraz, tzn. w kwietniu 2019 r., prace budowlane miały się zakończyć, a w sezonie letnim zamczysko otworzy dla turystów swe podwoje w całkiem nowym wydaniu. No i fajnie 🙂
To, co udało się obejrzeć
Na zamkowym dziedzińcu znajduje się wykuta w wapiennej skale studnia, która – dziś do połowy zasypana – pierwotnie miała podobno jakieś 40 m głębokości.
W sumie nie jest dla mnie do końca jasne, czy to rzeczywiście była studnia, czy też może cysterna na deszczówkę.

Drugi ciekawy element to figura Matki Boskiej, znajdująca się przy ścieżce, prowadzące z/ do zamku. Posąg datuje się na okolice 1863 r., a jej fundatorem był Jan Zawisza, ówczesny właściciel Ojcowa. Wyczytałam, że początkowo stała na zamkowym dziedzińcu, a następnie przez wiele lat spoczywała w skrzyni wśród ruin. Kto i kiedy ją odnalazł? Tej informacji nie znalazłam.

Szkoda, że nie udało się nam zobaczyć zamku w całej okazałości, ale fajnie, że ktoś o niego zadbał. Może kiedyś uda się jeszcze odwiedzić Ojców?
Informacje praktyczne
ładowanie mapy – proszę czekać…
![]() |
Ruiny zamku w Ojcowie |
- Cennik biletów i godziny otwarcia zamku znajdziecie na stronie ojcow.pl.
- Parking dostępny jest poniżej zamczyska i jest oczywiście płatny, ale nie pamiętam, jak wyglądają ceny.
- Można tez próbować zaparkować na poboczu przy ul. Ojcowskiej i stamtąd uderzać na zamek.
Źródła (stan na 15.04.2019 r.):
- Wikipedia: Zamek w Ojcowie,
- ojcow.malopolska.pl: Zamek w Ojcowie,
- zamkipolskie.com: Ojców,
- zamki.res.pl: Ojców,
- ojcow.pl: Zamek w Ojcowie,
- ojcowskiparknarodowy.pl: Zamek w Ojcowie.
Jeśli podoba Ci się ten artykuł, zapraszam do polubienia fanpage’a strony na Facebooku. Będziesz na bieżąco z wszystkimi nowościami.