Sułoszowa – Pieskowa Skała, powiat krakowski, woj. małopolskie, PL
Maczuga Herkulesa to niezwykle charakterystyczny kawał kamulca, stojący sobie rzut beretem od zamku w Pieskowej Skale. Jak chyba każdy, kojarzyłam ją z podręczników geografii, ale tak szczerze mówiąc, nie do końca wiedziałam, gdzież to ona się tak właściwie znajduje.
Pieskowa Skała i… osy
W połowie naszej wyprawy na Jurę Krakowsko – Częstochochowską zaplanowaną miałam zmianę lokalizacji.
Z Ogrodzieńca przeflancowaliśmy się więc do Pieskowej Skały. Tym razem zaklepany mieliśmy domek na kempingu, znajdującym się rzut beretem od słynnego zamku.
Piętrowy domeczek wydawał się miejscówką idealną. Niestety, pobyt popsuły nam… osy, które zagnieździły się między deskami pod dachem. Podtrute, wyłaziły różnymi dziurami, co trochę obniżyło nam standard wypoczynku. Niemniej jednak daliśmy radę, wszak i tak całe dnie byliśmy w terenie.
Zapraszam do zakupu książeczki “Weronika szuka skarbów” – opowiastki dla dzieci i rodziców, inspirowanej zabawą w geocaching.

Maczuga Herkulesa
Zaraz po wstępnym rozlokowaniu się w nowym miejscu, poszliśmy na spacer, obczaić okolicę. Na zwiedzanie zamku w Pieskowej Skale było już trochę za późno, zeszliśmy więc w dół, gdzie majaczyła nietypowa skała.
Toż to Maczuga Herkulesa, serio!
Wiem, wstyd, ale podobnie, jak z Pustynią Błędowską, nie zajarzyłam, że tenże obiekt znajduje się właśnie tutaj.
Maczuga stoi na skale zwanej Fortepianem i ma około 25 m wysokości. Zbudowana jest z twardych wapieni skalistych, a jej nietypowa budowa to wynik krasowej działalności wody i dwutlenku węgla, choć moim zdaniem to nie do końca wyjaśnia, dlaczego wygląda tak, jak wygląda. Zdecydowanie ciekawiej tłumaczą tę kwestię lokalne legendy ;]

Pierwszy raz na szczyt maczugi wspiął się w 1933 r. Leon Witek z Katowic, a do dziś podobno znajduje się tam dwumetrowy żelazny krzyż, upamiętniający to wydarzenie. Podobno, bo ja go nie widziałam z żadnej strony, taki niedowiarek ze mnie.
Obecnie wspinaczka na skałę jest zabroniona, choć ponoć tak nie do końca i zdarzają się kolejne wejścia.
Niestety, nie udało mi się wykonać „klasycznego” zdjęcia z maczugą na pierwszym planie i zamkiem w Pieskowej Skale na drugim, no cóż – macie sam zamek mniej więcej od strony skały.

Maczuga legendarnie
Dziś Maczuga Herkulesa to… no… Maczuga Herkulesa. Nie słyszałam, by była używana inna nazwa. Okazuje się jednak, że w przeszłości skała miała wiele imion. I parę ciekawszych pomysłów na to, skąd się wzięła w Dolinie Prądnika ;]
Była więc Maczugą Kraka, którą ów pokonał przerażającego smoka, panoszącego się po okolicy, po czym umieścił ją w tym miejscu ku przestrodze każdego, kto chciałby najechać Kraków.
Zwano ją też Sokolą Skałą, na pamiątkę zdarzenia, które związane było z uwięzieniem w pobliskim zamku kmiecia za to, że pańszczyzny nie odrobił. Więzień prosił o łaskę, ale pan był nieubłagany. Postawił mu niemożliwy do zrealizowani warunek: puści go wolno, jeśli ten przyniesie mu pisklę sokoła z gniazda na szczycie Maczugi Kraka. Kmieć modlił się i prosił Boga o radę lub ratunek. I stało się tak, że pewnej nocy do celi w wieży zamkowej wleciało tuzin sokołów. Zabrały one więźnia na szczyt skały i ofiarowały mu pisklę. Pan musiał dotrzymać słowa i zwolnić biedaka.
Nawiązując do legendy o czarnoksiężniku Twardowskim, co pakt z diabłem podpisał, skałę nazywano też Czarcią Skałą lub Skałą Twardowskiego. Wg jednej wersji, postawienie skały „do góry nogami” było jednym z zadań, które miał wykonać czart, zanim porwał duszę Twardowskiego. Druga wersja mówi, że skałę tę diabły przekręciły, gdy już umykały z Twardowskim do piekieł, a on im zaczął godzinki wyśpiewywać.
Przyznam się po cichu, że Maczuga Herkulesa trochę mnie jakby rozczarowała. No spodziewałam się czegoś większego, bardziej okazałego jednak. I czegoś nieco bardziej maczugowatego w kształcie z każdej strony, a nie tylko z tej najbardziej „fotogenicznej”.
Jednakowoż piękna nasza Polska cała i zaskakująca, więc maczuga też fajna.
Na zakończenie zaś selfie i selfie mojej ręki z… maczugą, taaa daaam 🙂

Geocaching
Maczuga Herkulesa ma oczywiście swoją GEOskrytkę, którą po długich a ciężkich udało się nam odszukać. Skrytka jest jedna, tylko funkcjonuje w dwóch systemach i niestety, przynajmniej w zeszłym roku latem, jej kondycja była raczej marna.
Poza tym prawie zeżarły nas mrówki, wielkie jak konie bez mała, a afrykańskie słońca niemal nas upiekło na patelni pod maczugą, heh…
- Maczuga Saracenow;-D (GC)
- Maczuga ;-D (OC)
Informacje praktyczne
Wyświetl większą mapę
- Maczuga Herkulesa stoi sobie tuż przy drodze nr 773. Można do niej dojść i od strony tejże drogi, i od strony zamku w Pieskowej Skale ścieżkami spacerowymi.
- Przy drodze w okolicach maczugi jest parking, w sezonie zdaje się płatny.
Źródła (stan na 9.04.2019 r.):
- Wikipedia: Maczuga Herkulesa,
- ojcow.malopolska.pl: Maczuga Herkulesa.
Jeśli podoba Ci się ten artykuł, zapraszam do polubienia fanpage’a strony na Facebooku. Będziesz na bieżąco z wszystkimi nowościami.