Podzamcze, powiat zawierciański, woj. śląskie, PL
Szlak Orlich Gniazd stał się motywem wiodącym naszego tegorocznego wyjazdu wakacyjnego. Śląskie i małopolskie zamki od dawna budziły moje zainteresowanie. A do tego w okolicy jest sporo GEOskrytek, więc kierunek tym bardziej ciekawy.
Wyjdzie z tego chyba cała seria, bo w jednym poście raczej wszystkich zamkowych atrakcji nie zmieszczę. No to zaczynamy!
Zapraszam do zakupu książeczki “Weronika szuka skarbów” – opowiastki dla dzieci i rodziców, inspirowanej zabawą w geocaching.
Gdzież my to byli?
Dziesięć dni, dwie lokalizacje, dziesięć zamków, trzy jaskinie i parę innych ciekawych miejscówek, sporo jeżdżenia i chodzenia. Pogoda aż za dobra, bo upał czasem dawał nam popalić. Daliśmy jednak radę, a jak!
Pierwszą „metę” mieliśmy w Podzamczu koło Ogrodzieńca, drugą – w Pieskowej Skale. Oba noclegi wyszukane na ostatnią chwilę, z obu jestem bardzo zadowolona, choć ten drugi okazał się nieco felerny – z zupełnie nieoczekiwanego powodu.
Ale po kolei.
Podzamcze koło Ogrodzieńca
W Podzamczu zjawiliśmy się wczesnym popołudniem. Na szczęście od razu mogliśmy się zameldować w naszym wakacyjnym pokoju.
Pokoje Gościnne Bajm trochę mnie niepokoiły brakiem jakichkolwiek ocen w Internetach, ale zdjęcia wyglądały ok, cena sensowna, a my w sumie strasznie wymagający nie jesteśmy, więc… pojechaliśmy.
I dobrze, bo mam naprawdę fajne wrażenia z tego miejsca. Czysto, pokoik nie jakiś miniaturowy, gospodarze w porządku, Internet śmigał jak ta lala (co nie zdarza się często w tego typu przybytkach), średniowieczne zamczysko za oknem i jeszcze miziaste psy, które Wika regularnie czochrała. Naprawdę szczerze polecam miejscówkę, gdyby się ktoś wybierał.
Sama miejscowość jest raczej malutka, za to z imponującymi ruinami zamku. O zamku będzie jednak w następnym poście. Teraz opowiem o Grodzie na Górze Birów, gdzie udaliśmy się już w dniu przyjazdu, a po drodze udało się dorwać parę geokeszy, których poszukiwania urozmaicały spacer.
Gród na Górze Birów
Zrekonstruowany w 2008 r. Gród na Górze Birów znajduje się jakiś kilometr od Podzamcza, a droga do niego prowadzi przyjemną leśną ścieżką.
W tego typu miejscach byliśmy kilkakrotnie (Kopaniec, Brzeźnik), choć prawdopodobnie Birów jest pierwszym, gdzie przed wiekami rzeczywiście znajdowała taka osada.
Góra Birów z pewnością ma świetne warunki na posadowienie obronnego grodu, ponieważ jej wierzchołek to niecka otoczona wapiennymi ostańcami. Jeśli dołożyć do tego wysoką drewnianą palisadę, wartownie itp., powstanie miejsce ciężkie do zdobycia.

W latach 90. XX w. archeolodzy znaleźli tu pozostałości drewnianego grodu, pochodzące prawdopodobnie z końca XIII w.
W latach 2007 – 2008 osada została zrekonstruowana i udostępniona do zwiedzania.

Sam Gród na Górze Birów – jako współczesny produkt turystyczny – prezentuje się całkiem fajnie i na pewno wart jest odwiedzenia, choć jest zdecydowanie mniej spektakularny, niż pobliski zamek Ogrodzieniec.
Wystarczającym powodem jest okazja zobaczenia, jak mogła wyglądać osada obronna z czasów pierwszych Piastów, a i widoki ze szczytu wzniesienia są zacne i warte wdrapania się pod dość stromą w ostatnim podejściu górkę.


Oprócz śladów średniowiecznego grodziska, znaleziono tu również świadectwa obecności człowieka już pod koniec neolitu, co nie dziwi, patrząc na ilość grot, jaskiń itp., jakie jeszcze dziś można w okolicach Birowa oglądać.
Skały i jaskinie
Gród otaczają skały, tworzące niewielkie skalne miasto. Znajdziemy tam jaskinie i groty, które były prawdziwym zbawieniem podczas naszej wycieczki w dzikim upale, jaki wówczas panował.
Podobno w jednej z jaskiń, podczas prac archeologicznych, naukowcy, natknęli się m.in. na fragmenty poroży reniferów, kości niedźwiedzia jaskiniowego oraz narzędzia krzemienne i ułamane zakończenie kościanego szlifowanego ostrza, datowane na schyłek paleolitu.
My znaleźliśmy tylko chłód i cień, ale i to dobrze!

Geocaching
Jura Krakowsko – Częstochowska obfituje w GEOskrytki, ale my jak zwykle – nic na siłę i przy okazji.

W Podzamczu i w drodze na Górę Birów udało się jednak co nieco namierzyć:
- „Szlak Orlich Gniazd” Podzamcze-Bydlin #001 (GC – OC)
- „Szlak Orlich Gniazd” Podzamcze-Bydlin #002 (GC – OC)
- „Szlak Orlich Gniazd” Łysak-Podzamcze #090 (GC – OC)
- „Szlak Orlich Gniazd” Łysak-Podzamcze #092 (GC – OC)
Informacje praktyczne
- Spacer z Podzamcza na Górę Birów to około 15 – 20 minut spacerkiem. Trasa jest raczej łatwa i w sam raz dla dzieci.
- Aktualne informacje dot. godzin wstępu, cen biletów itp. znajdziecie na stronie zamek-ogrodzieniec.pl.
Źródła (stan na 7.11.2018 r.):
- Wikipedia: Góra Birów,
- zamek-ogrodzieniec.pl: Historia Birowa, Jaskinie skalne.
Jeśli podoba Ci się ten artykuł, zapraszam do polubienia fanpage’a strony na Facebooku. Będziesz na bieżąco z wszystkimi nowościami.