Jestem Honorowym Dawcą Krwi

Honorowym Dawcą Krwi jestem od 2012 r.

Lubię to poczucie satysfakcji po donacji. Jestem z siebie dumna, a świadomość pomocy innym jest ważną częścią mojego życia.

Co skłoniło mnie do regularnego oddawania krwi i dlaczego namawiam do tego innych?

Kto może oddawać krew i jak to wygląda?

Podstawowe wymagania, które musi spełnić dawca, to wiek 18 – 65 lat, waga minimum 50 kg i ogólny dobry stan zdrowia.

Są oczywiście choroby i okoliczności, czasowo lub na stałe wykluczające oddawanie krwi, ale to wyjdzie w kwestionariuszu, który wypełniamy przed każdą donacją. Pytania w nim zawarte dotyczą przebytych chorób, zabiegów, ryzykownych zachowań itp.
Każdorazowo sprawdzany jest również poziom hemoglobiny we krwi, a podczas badania lekarskiego mierzone jest nam ciśnienie, lekarz zajrzy w paszczę, posłucha serca, zważy, przeprowadzi krótki wywiad.

Zapraszam do zakupu książeczki “Weronika szuka skarbów” – opowiastki dla dzieci i rodziców, inspirowanej zabawą w geocaching.

Jeśli wszystko jest ok, trafiamy na fotel, pani pielęgniarka wkłuwa się w żyłę i podłącza nas do maszyny, która w ciągu jakichś 10 minut „wyssie” z nas 450 ml krwi.

Dlaczego oddaję krew?

  • Lubię myśl, że robię coś dla innych. Jestem dumna z bycia Honorowym Dawcą Krwi.
  • Dzień, kiedy oddaję krew, jest dniem wolnym od pracy.
  • Czekolada! Osiem czekolad piechotą nie chodzi.
  • Będąc Zasłużonym Honorowym Dawcą Krwi mam pierwszeństwo podczas rejestracji do lekarzy specjalistów, a także zniżki na niektóre leki. Jak znalazł na starość :]
  • Przy rocznym rozliczaniu podatku dochodowego dawcy przysługuje ulga podatkowa (odpis od dochodu). Pod koniec roku dostajemy stosowne zaświadczenie, koniecznego do rozliczenia PIT.

Informacje praktyczne

  • Wybierając się oddać krew, należy zjeść lekkostrawne pożywne śniadanie.
  • W przeddzień zaleca się wypić około 2 l płynów, najlepiej wody niegazowanej, ale to w sumie norma jest. Bezpośrednio przed oddaniem krwi też powinno się nawodnić organizm.
  • W dniu donacji oraz dzień wcześniej nie należy pić alkoholu. Należy też ograniczyć palenie papierosów.
  • Koniecznie trzeba mieć ze sobą dowód osobisty lub ewentualnie inny dokument potwierdzający tożsamość oraz PESEL.
  • W ankiecie jest stosowne pytanie, warto więc wiedzieć, że osoby wykonujące zawody: pilot, maszynista, kierowca autobusu, operator dźwigu oraz pracujące na wysokości, uprawiające wspinaczkę lub głębokie nurkowanie mogą powrócić do tych zajęć nie wcześniej niż 12 godz. po oddaniu krwi.
  • Samo oddawanie krwi zajmuje około 10 minut, ale całość procedur + ewentualna kolejka do „maszyny” daje jakąś godzinę, którą spędzimy w punkcie krwiodawstwa.

Więcej informacji: darkrwi.info.pl.

Krwiodawstwo a karmienie piersią

Na koniec wspomnę o bardzo mi bliskim temacie. Otóż swego czasu byłam matką baaardzo długo karmiącą piersią swego ssaka. Temat liczony w latach, nie miesiącach, więc wiecie… 😀

W tym czasie zaczęłam też oddawać krew, a o swoich przemyśleniach, wnioskach wyciągniętych na podstawie obcojęzycznych źródeł oraz o działaniu z tego wynikającym pisałam w 2013 r. w notce Mama – krwiodawca.

I wiecie, co? Moje osobiste stanowisko w 2017 r. potwierdziło Ministerstwo Zdrowia. Znaczy wbrew temu, co zwykle twierdzi załoga punktów krwiodawstwa, kobietę wyklucza czasowo ciąża i 6 miesięcy po jej zakończeniu, nie zaś karmienie piersią. Oczywiście ostateczną decyzję i tak podejmuje lekarz na podstawie badania itp., ale nie wolno dyskwalifikować kobiety i autorytatywnie stwierdzać, że nie może oddać krwi tylko dlatego, że karmi dziecko piersią. Wszak ludzkie dzieci piersią karmi się dłużej, niż pół roku!

karmienie piersią, krwiodawstwo