Geocaching. Jakuszyce – Orle

Szklarska Poręba – Jakuszyce, powiat jeleniogórski, woj. dolnośląskie, PL

Wreszcie udało się ruszyć zadki i trochę pospacerować. I skrytek parę też udało się dorwać, och i ach 😀 I na dodatek w przepięknych okolicznościach przyrody. Wszak Góry Izerskie piękne są i kochamy je miłością wielką.

Tym razem – niejako na rozgrzewkę – wyruszyliśmy czerwonym szlakiem z Jakuszyc do Stacji Turystycznej Orle, a oprócz szlaku wiodły nas GEOskrytki, a jak!

Polana Jakuszycka w budowie

Na Polanie Jakuszyckiej trwają intensywne prace budowlane. Koniec z budami i prowizorką. Ma być piknie, ma być nowocześnie, ma być na miarę naszych czasów. Znaczy ma powstać tu wielki całoroczny kompleks sportowy za 100 mln. zł.
Plany są ciekawe, oby udało się je zrealizować.

Zapraszam do zakupu książeczki “Weronika szuka skarbów” – opowiastki dla dzieci i rodziców, inspirowanej zabawą w geocaching.

Polana Jakuszycka

Geocaching – Szlak Ciemnego Nieba

Lubimy Jakuszyce, lubimy Orle, całe Izery lubimy, no i lubimy geocaching. Połączyliśmy więc te sympatie i wyruszyliśmy na spacer. Znanym szlakiem prowadziły nas bardzo przyjemne skrytki z serii zatytułowanej właśnie „Szlak Ciemnego Nieba”, choć spacer prawie w samo południe, nie nocą ;]

Geocaching, Jakuszyce, Szlak Ciemnego Nieba

Geocaching, Jakuszyce, Szlak Ciemnego Nieba

Stacja Turystyczna Orle

Orle to pozostałość po osadzie (kolonii) Carlsthal powstałej przy hucie szkła, która działała tu do lat 90. XIX w.
Później w budynku administracyjnym funkcjonowała leśniczówka, a w latach 30. XX wieku Niemcy ustanowili tu posterunek Grenzschutzu – służb granicznych.
W 1945 r. obiekty zajęła Armia Czerwona wysiedlając mieszkańców do Szklarskiej Poręby. Następnie budynki przekazano Wojsku Polskiemu i do 1990 r. mieściła się tu strażnica Wojsk Ochrony Pogranicza. Ostatecznie Straż Graniczna (następczyni WOP) opuściła Orle w 1992 r.

Stacja Turystyczna Orle, geocaching

Więcej informacji znajdziecie w mojej notce z innej wycieczki do Szklarskiej Poręby, Jakuszyc i Orla.

Izerski Park Ciemnego Nieba

Przy okazji Szlaku Ciemnego Nieba, doczytałam co nieco o projekcie zatytułowanym Izerski Park Ciemnego Nieba.

Jeszcze do niedawna nie przyszłoby mi do głowy, że istnieje coś takiego jak zanieczyszczenie światłem. Jego źródłem jest przede wszystkim źle zaprojektowane oświetlenie zewnętrzne (oświetlenie uliczne, iluminacja budynków, oświetlenie reklam, itp.) – nieodpowiednio osłonięte lub źle skierowane, jaśniejsze niż jest to potrzebne lub działające w czasie, gdy jest zbędne.

Wyobrażacie sobie, że ponad połowa Europejczyków z własnego okna może zobaczyć mniej niż 500 gwiazd na nocnym niebie. W Górach Izerskich nocą można ich zaobserwować prawie 2000!

Źródło: crazynauka.pl

Izerskie niebo jest i tak dwukrotnie jaśniejsze, niż niebo w ogóle nieskażone zanieczyszczeniem światłem. W porównaniu jednak do nieba nad większymi miastami, gdzie jasność nocnego horyzontu może być nawet 40 razy większa od naturalnej, w Izerach panuje zacny mrok ;]

W 2009 r. uznano, że mrok ten warto chronić i powołano Izerski Park Ciemnego Nieba (IPCN), zajmujący powierzchnię prawie 75 km2 po polskiej i czeskiej stronie Gór Izerskich, i będący pierwszym na świecie transgranicznym parkiem ciemnego nieba.

IPCN obejmuje górną, graniczną część doliny Izery oraz dolinę Jizerki wraz z otaczającymi je grzbietami górskimi.
Granice parku poprowadzone są Wysokim Grzbietem Izerskim od Smrku do Wysokiej Kopy, dalej granica biegnie na południe przez Cichą Równię aż do mostu kolejowego na Izerze położonego tuż przed stacją Harrachov.

I w sumie powiem Wam, że jak tak sobie pomyślę, to nie pamiętam, kiedy ostatnio widziałam Mleczną Drogę czy jakiś inny gwiazdozbiór, niż Wielki Wóz :/ A nie mieszkam wcale w jakiejś metropolii, wręcz przeciwnie. Kiedyś wystarczyło nocą wyjść przed dom, serio.

Koniecznie trzeba pomyśleć nad nocną wycieczką w góry, bo moje dziecko to chyba Mlecznej Drogi wcale nie widziało, heh… I nie trza by było śmieszkowych niby-retuszy robić (patrz niby-nocne zdjęcie z tej notki 😉

Geocaching

Izerskie skrytki, do których dotarliśmy to:


Informacje praktyczne

  • Na Polanie Jakuszyckiej jest sporo miejsc parkingowych, więc jeśli akurat nie jest organizowana tam jakaś duża impreza, to spokojnie znajdziemy miejsce na auto.
  • Trasa do Orla jest łatwa i przyjemna. Szlak czerwony jest nieco bardziej forsowny, ale zielony i żółty prowadzi starą drogą asfaltową i na luzie przejdziemy go nawet z wózkiem dziecięcym.
  • W Orlu możemy się nieco posilić. Latem wystawiają „stragan” z grillem, gdzie można nabyć np. pyszną kiełbachę.
  • Przy ładnej pogodzie okolice Orla są oblegane, ale jakoś zawsze uda się znaleźć wolny stół – czy to na zewnątrz, czy w środku 😉

Źródła (stan na 10.07.2018 r.):