Bolesławiec, powiat bolesławiecki, woj. dolnośląskie, PL
Termy solankowe w Bolesławcu mieszczą się w zabytkowym budynku przedwojennych Miejskich Zakładów Kąpielowych.
W latach 2013 – 2015 całość została pięknie zrewitalizowana, dzięki czemu powstała niezwykle klimatyczna kameralna pływalnia ze strefą spa, fitness itp.
Termy odwiedziliśmy pewnego letniego popołudnia. Pogoda była średnia, a dziecko jest wodolubne, więc trzeba coś czasem przedsięwziąć w temacie basenowym. W naszym mieście pod tym względem słabo. Ale to temat na osobną notkę.
Zapraszam do zakupu książeczki “Weronika szuka skarbów” – opowiastki dla dzieci i rodziców, inspirowanej zabawą w geocaching.
Historia
Bolesławieckie Miejskie Zakłady Kąpielowe powstały na przełomie XIX i XX w. Najpierw wybudowano budynek łaźni. Kolejnym etapem inwestycji była kryta pływalnia. Dzięki nowoczesnej konstrukcji, opierającej się na wykorzystaniu łuków żelbetowych, basen został dodatkowo doświetlony przeszklonym dachem.

Basen miał wymiary 20 x 10 m. Wnętrza wyłożone zostały kaflami w odcieniach morskiej zieleni, dekorowanymi geometrycznymi ornamentami. Elementami dekoracyjnymi były także rzeźby, podkreślające charakter pomieszczeń. Do naszych czasów nie zachowało się ich za wiele. Ponoć gdzieś są płaskorzeźby konika morskiego i kormorana. Nie zauważyłam, bo i też nie wiedziałam wcześniej, że warto ich szukać.
Uchowały się za to dwie monumentalne płaskorzeźby autorstwa bolesławieckiej artystki Jenny Bary-Doussin. Obecnie rozdzielone są odtworzonym reliefowym napisem oraz znajdującym się poniżej tłumaczeniem na język polski: „Przybywajcie, spieszcie do tego miejsca, które przyjaciel wam przygotował, abyście po wspaniałym pokrzepieniu, pełni sił mogli dalej iść”.
Po II wojnie światowej basen działał, ale – nie remontowany – nie był chyba w najlepszej kondycji.
Rewitalizacja 2013 – 2015
W 2013 r. rozpoczęto prace remontowe w ramach projektu „Przywrócenie dawnej funkcji zakładu kąpielowego w zabytkowej pływalni przy ul. Zgorzeleckiej w Bolesławcu”.
Wykonano m.in. wymianę dachówki i świetlika nad halą basenową, uzupełnienie okładzin, naprawienie uszkodzeń ozdobnych kafli oraz pozostałych zabytkowych elementów ceramicznych. Oczyszczone i zaimpregnowane zostały kute balustrady, żeliwne kolumny oraz płyty z piaskowca i terakoty. Wymieniono okna oraz zabezpieczono przed wilgocią ściany, a niecka basenowa została spłycona.
Do użytku zaadaptowano wnętrze dawnej średniowiecznej baszty, w której usytuowano mały basen solankowy.
Kompleks oferuje także: siłownię, grotę solną, jacuzzi solankowe, salę cardio, krioterapię na CO2, solarium, słoneczną łąkę, salę fitness, kapsułę spa, wodne łóżko do masażu na sucho, wanny do hydromasażu, gabinet masażu z różnymi urządzeniami, gabinet kosmetyki ciała i saunarium (sauna parowa – alpejska, fińska sucha infrared, fińska mokra).
Nasze termo-pluskanie
Stylowe wnętrze robi wrażenie. Czysto, jasno i klimatycznie. Nie ma tu tłumów, jak w aquaparku. Za to najwyraźniej sporo jest zajęć i dla najmłodszych, i dla tych nieco starszych. Fajnie 🙂
O, tu poniżej basenik solankowy w baszcie. I „słoneczna łąka”, czyli miejsce, gdzie można się wygrzać po lub w trakcie kąpieli. Dla mnie bomba, bo nie jest przesadnie gorąco, jak w saunie, więc daję radę.
Ogólnie jednak muszę przyznać, że… wynudziłam się jak mops 😛 Następnym razem dla siebie wezmę bilet ze strefą spa. Wiecie… nie umiem pływać, więc wodne atrakcje są dla mnie takie se ;] Owszem, bąbelki, basenik solankowy, słoneczna łąka… no jakoś można wytopić czas, czemu nie.
Doceniam też klimat miejsca, bo naprawdę robi wrażenie.
Informacje praktyczne
- Podoba mi się, że – podobnie, jak w Cieplicach – jest wspólna szatnia damsko – męska. Na basen jeździmy z jedną torbą, więc cholera mnie bierze, gdy w niektórych miejscach trzeba się rozdzielić, bo panowie na prawo, panie na lewo.
- Podobno czasem jest tu problem z szafkami, które same się otwierają. Na szczęście nam się nic takiego nie zdarzyło, ale następnym razem – skoro już o tym wiem – będę miała pewne obawy przed zostawieniem tam rzeczy.
- Aktualny cennik znajdziecie na stronie term.
- Nie wiem, czy jest tu jakiś parking przypisany do term. My zostawiliśmy auto gdzieś pod blokiem w okolicy.
- W Bolesławcu jest parę mniej lub bardziej ciekawych skrytek, ale tym razem nie było okazji zapolować.
ŹRÓDŁA (stan na 30.10.2017 r.):
- termyboleslawiec.pl,
- lubanski.eu: Termy bolesławieckie już otwarte,
- dolny-slask.org.pl: Miejskie Zakłady Kąpielowe,
- istotne.pl: Basen solankowy w zabytkowej pływalni.