Geocaching. Rozmiar ma znaczenie!

To będzie krótki wpis marudząco – poradnikowy nt. rozmiarów GEOskrytek.

Marudzący, bo wkurza mnie instalowanie skrytek mikro i pisanie, że to małe.
A poradnikowy… hem hem… bo może ktoś nie przyswoił sobie opisów ze strony geocaching.pl, a trafi przypadkiem tutaj. I może przyswoi?

Oznaczenia rozmiarów skrytek GC

Najpierw więc syntetyczne podsumowanie skopiowane z wyżej linkowanej strony:

Geocaching, skrytki
Źródło: geocaching.pl

Wg mnie te krótkie opisy są bardzo jasne. Ale żeby nie było wątpliwości, przejdę do konkretnych przykładów.

Zapraszam do zakupu książeczki “Weronika szuka skarbów” – opowiastki dla dzieci i rodziców, inspirowanej zabawą w geocaching.

Skrytka mikro/ micro

Pojemnik mikro to coś w okolicach pudełka po filmie 35 mm*. Podejrzewam, że młodsi geokeszerzy mogą nie wiedzieć, jak takie cudo wygląda. Może warto więc jakoś inaczej opisać ten rozmiar? Tu bowiem najczęściej pojawia się denerwujące zawyżenia rozmiaru :/
Prostą definicją jest określenie, że jest to pojemnik, do którego nie zmieści się nic poza logbookiem i ewentualnie czymś do pisania.

* Na geocaching.com jest precyzyjniejsze określenie. Mikro to pojemnik o pojemności mniejszej, niż 100 ml. I już.

Geocaching, skrytki

Są jeszcze te nieszczęsne eppendorfki, czyli plastikowe maleńkie probówki. I inne mikro maleństwa, do których co niektórzy upychają skraweczek papieru udający logbook.
Ja wiem, że czasem nie ma miejsca na coś większego, ale… hmm… może wówczas darować sobie zakładanie akurat tutaj skrytki? Z reguły po kilku znalezieniach w takim logbooku nie ma już miejsca, papier został upchnięty, bo komuś się zwijać nie chciało, a do tego całość zamokła i nie nadaje się do niczego. Ogólnie bleh… i trochę odechciewa się szukać, no ale co kto lubi :/

No i to cholerne zawyżanie rozmiaru! Kompletnie nie wiem, z czego to wynika, ale widoczne poniżej pojemniki bardzo często klasyfikowane są przez swoich założycieli jako małe. Sorry, ale to żadną miarą nie jest mała skrytka. To są pojemniki mikro – nie wejdzie do nich nic sensowego poza logbookiem i pisadłem. Po takich “zakamuflowanych” mikro jest nam tym bardziej przykro!

Pojemnik mały/ small

Pojemnik mały – poniżej 1 l pojemności, do którego – oprócz logbooka – wejdą także małe gadżety na wymianę czy też przedmioty podróżne.
I to jest naprawdę fajny rozmiar. Skrytka może być na tyle mała, że dość łatwą ją sensownie ukryć, a równocześnie na tyle duża, że wejdzie normalny logbook, pisadło, jakieś pierdółki na wymianę. Nie musi to koniecznie być typowy “klipsiak” – jest mnóstwo szczelnych pojemników “po czymś”, które można zaadaptować na skrytkę.

Geocaching, skrytki

Pojemnik normalny/ regular

Tu już mamy konkret: pojemnik o pojemności 1 – (5 l) 20 l*. Możliwy do ukrycia właściwie tylko gdzieś w lesie itp., choć oczywiście bywają chlubne i niezwykle pomysłowe wyjątki.
Znalezienie porządnego dużego pojemnika z fantami w środku, daje ogromną satysfakcję i radochę, zwłaszcza, gdy w ekipie ma się dziecko.

* Polska strona zawiera błąd. Na geocaching.com czytamy, że pojemnik w rozmiarze “regular” ma pojemność 1 – 20 l.

Geocaching, skrytki

Pojemnik duży/ large

Pojemnik o pojemności powyżej (5 l) 20 l*. W naszej krótkiej i niezbyt intensywnej karierze geokeszerskiej skrytek w tym rozmiarze namierzyliśmy raptem kilka. Ta na zdjęciu poniżej nie pozostawia żadnych wątpliwości: jest naprawdę DUŻA 🙂

* Kolejny błąd, wynikający z poprzedniego. W związku z tym, pojemnik ze zdjęcia raczej nie przedstawia skrytki w rozmiarze “large”. Sorry, innego nie posiadam.

Geocaching, skrytki

Są jednak i takie, do których wejdzie dorosły człowiek, a nawet kilka sztuk człowieków! ;] Fajnie by było spotkać kiedyś takową na geokeszerskim szlaku.

Inny rozmiar/ other

O! Tu to może być naprawdę różnie. Jako “inny” oznaczone są m.in. earthcache i GEOeventy. Ale nie tylko – czasami logbook ukryty jest w sposób nietypowy, w pudełku, które ciężko sklasyfikować albo wcale nie w pudełku.
W każdym razie ta kategoria sugeruje coś nieszablonowego, więc kwestia rozmiaru jest tu drugorzędna lub nie występuje wcale.

Precyzja wskazana

Myślicie, że w geocachingu rozmiar nie ma znaczenia? Otóż ma i wcale nie chodzi tu tylko o spodziewane wewnątrz skrytki gadżety. Wszak chyba nikt nie ma wątpliwości, że inaczej szuka się pudełka w rozmiarze mikro, a inaczej czegoś większego. Poza tym większy pojemnik to także normalnej wielkości logbook, a nie miniaturowy zwitek papieru, który po jakimś czasie robi się zmiętolonym kawałkiem śmiecia :/

Dlatego apeluję o precyzję w opisach, bo to zwyczajnie ułatwi innym życie.
Ewentualnie możecie uznać, że się czepiam i marudzę bez sensu, heh… ;]

Uwagi

Okazuje się, że na geocaching.com wytyczne są dużo precyzyjniejsze. Ba! Na polskiej stronie jest ewidentny babol. W związku z tym dodałam komentarze do poszczególnych rozmiarów. Dzięki, Rubeus, za zwrócenie uwagi 🙂