Lubań. Nasz pierwszy EARTHCACHE

Lubań, powiat lubański, woj. dolnośląskie, PL

Najpierw krótkie wyjaśnienie – czym jest EarthCache?

Jest to kesz nie posiadający fizycznego pojemnika. Zakładany jest w miejscu interesującym pod względem geologicznym. Opis EarthCache’a musi zawierać garść informacji edukacyjnych nt. danego zjawiska oraz współrzędne miejsca, w którym ono się znajduje.

indeks

Zapraszam do zakupu książeczki “Weronika szuka skarbów” – opowiastki dla dzieci i rodziców, inspirowanej zabawą w geocaching.

Poszukiwacze EarthCache’y mogą zobaczyć, jak nasza planeta kształtowała się w trakcie procesów geologicznych, jak wykorzystujemy jej zasoby oraz jak naukowcy zbierają informacje na temat Ziemi. *

Celem naszego pierwszego EarthCache’a stał się Park na Kamiennej Górze w naszym rodzinnym miasteczku.

Mieszkamy bowiem w niezwykle ciekawym pod względem geologicznym miejscu. Lubańska Pokrywa Wulkaniczna jest największą formacją bazaltową w Polsce. Rozciąga się pomiędzy Lubaniem na północy, Zarębą na zachodzie, Kościelnikiem na wschodzie i Przylaskiem na południu. Obecnie bazalty na tym obszarze występują płatowo, są odsłonięte w wielu łomach, wiele ich wystąpień stwierdzono również badaniami magnetometrycznymi, wykorzystując zawartość minerałów żelaza w tej skale.

Natomiast Park na Kamiennej Górze o powierzchni prawie 14 ha położony jest w południowo-zachodniej części miasta na szczycie pozostałości trzeciorzędowego stożka wulkanicznego. Założony został w 2. połowie XIX w. w stylu krajobrazowym na kanwie naturalnego drzewostanu. Cennym jego walorem jest urozmaicony teren, grupy zieleni wysokiej, układ komunikacyjny (aleje) oraz zachowane relikty wulkanizmu.

Geocaching, Kamienna Góra w Lubaniu, zakładamy EarthCache'a

Jedną z takich form – pozostałości po działalności wulkanicznej – są kuliste i owalne bomby wulkaniczne.

Geocaching, Kamienna Góra w Lubaniu, zakładamy EarthCache'a

Nie są ona najbardziej spektakularnym świadectwem wulkanicznego rodowodu Kamiennej Góry, ale poszły na pierwszy ogień. Dawny kamieniołom – pomnik przyrody nieożywionej – będzie następny 😉

Wracając jednak do naszego pierwszego EarthCache’a… Pierwszy dzień 2015 r. uwieńczyliśmy krótkim spacerem właśnie na Kamienną Górę. Śniegu na lekarstwo, błotko i, mimo plusowej temperatury, zimny wiatr – średnio przyjemne warunki spacerowe. Dotlenienie zostało jednak zaliczone, a i materiały konieczne do “wyprodukowania” kesza udało się zebrać.

71 Styczeń 20151

A nasza skrytka pt. Park na Kamiennej Górze – GŁAZY BAZALTOWE jest gotowa do szukania, znajdowania i poszerzania swojej wiedzy geologicznej. Zapraszamy 🙂


*Na podstawie informacji ze strony geocaching.pl