Pałac w Rząsinach

Rząsiny, powiat lwówecki, woj. dolnośląskie, PL

Klasycystyczny pałac w Rząsinach powstał w wyniku rozbudowy dworu z XVI wieku. Po II wojnie światowej służył jako ośrodek kolonijny.*

A w czasie wojny… hmm… ciekawe opowieści o tym obiekcie można znaleźć w Sieci – K L I K.

Nic dziwnego więc, że bardzo chciałam pałac odwiedzić. I to właśnie on miał być głównym celem naszego niedzielnego wypadu w teren.

Zapraszam do zakupu książeczki “Weronika szuka skarbów” – opowiastki dla dzieci i rodziców, inspirowanej zabawą w geocaching.

Klasycystyczny pałac w Rząsinach

Obecnie zespół pałacowy jest własnością prywatną. Trwa tam remont i podobno przy odrobinie szczęścia (lub po uprzednim umówieniu się z właścicielami), można obejrzeć wnętrze budynku. My odpuściliśmy sobie umawianie, a i szczęścia zabrakło, więc pozostało nam poszwendanie się wokół pałacu…
Szkoda, bo ponoć ocalały elementy oryginalnego wystroju – sztukaterie, portale, piece kaflowe… Może jakimś następnym razem uda się to zobaczyć?

Klasycystyczny pałac w Rząsinach

Pałac otacza XIX-wieczny park. Też w sumie obejrzeliśmy tylko część w najbliższej okolicy pałacu. Trochę zmęczenie dało o sobie znać, trochę też niekomfortowe uczucie przemieszczania się po cudzym terenie…

Na zakończenie jeszcze fotografie… hmm… no własnie nie bardzo wiem, czego?
W Internecie znalazłam podpis pod zdjęciami tego kompleksu, że niby są to pałacowe czworaki.  W artykule, który zalinkowałam na początku postu, napisano z kolei, że były to magazyny.
Magazyny? Czworaki? Serio? Mi to na pozostałości jakiejś fabryczki wygląda, ale co ja tam wiem?… ;]

Klasycystyczny pałac w Rząsinach

Także ten… cel główny wycieczki okazał się mało spektakularny w ogólnym rozrachunku. Liczyłam na wejście do środka i rozmowę z właścicielem. Fascynują mnie bowiem ludzie, którzy wskrzeszają takie miejsca. Fascynują mnie takie miejsca.
Nie ogarnęłam jednakowoż tego wypadu. Trzeba było wszak zapowiedzieć się i umówić, nie byłoby rozczarowania, heh… 😉

Aaa… podam jeszcze adres strony pałacu, choć na razie praktycznie nie ma tam żadnych informacji. Wchodzę tam jednak co jakiś czas, licząc, że w końcu coś się pojawi do poczytania – palacrzasiny.pl.


Źródło: *zabytkidolnegoslaska.com.pl