Co to jest geocaching?

Skała Słupiec

Słupiec to bazaltowy stożek, bezczelnie wystający z ziemi w okolicach wsi Giebułtów gdzieś na zachodnich rubieżach naszego pięknego kraju. Znaczy się w okolicach naszego stałego habitatu ;)
Bo widzicie – rodzinne wycieczki to nie zawsze jakieś spektakularne odkrycia turystyczne. Czasem jest to właśnie kawał skały na rodzimym końcu świata.

SKĄD SIĘ WZIĄŁ SŁUPIEC?

Słupiec, dawniej – „za Niemca” – nazywany Riethstein, Rietstein lub Riedstein, wznosi się na wysokość 476 m n.p.m. na północno-wschodnim zboczu Wojkowej.
Podobny „wykwit” skalny spotkaliśmy w Rząsinach. Tamta skała jest chyba nieco większa, a jakiś szaleniec wbudował w nią zamczysko, o!

Geocaching Słupiec

Ale wracamy do Słupca. Należy on do bogatej w tej okolicy pokrywy bazaltowej. Nie za bardzo rozumiem geologiczne procesy, w wyniku których wypiętrzyła się samotna skała. Wyczytałam natomiast, że stygnąca lawa kurczyła się i podczas tego procesu skała bazaltowa, w wyniku spękań, często dzieliła się na bardzo regularne struktury zwane słupami.
Czy stąd wzięła się polska nazwa Słupiec? Być może.

KAPLICZKA 

W skałę wmurowana została… kapliczka z kopią zdaje się obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej.

Geocaching, Słupiec, kapliczka

Niestety, nie znalazłam informacji, kto, kiedy i z jakiej okazji wykonał tę instalację. A szkoda, bo lubię takie „smaczki”. Myślę jednak, że jest to dzieło już powojenne.

OKO HORUSA?

Druga ciekawostka, to rysunek czegoś w rodzaju oka Horusa w trójkącie, który wypatrzyłam na skale.

Geocaching, Słupiec

Nie doszukuję się tu na siłę jakiejś symboliki, ale ładnie mi się to składa z moją prywatną fantastyczną koncepcją pochodzenia takich samotnych skał. Nic nie poradzę bowiem, że mam w głowie bajania o kamulcach rozrzuconych po świecie diabelską siłą nieczystą :D

WALORY TURYSTYCZNE

Miejsce było niegdyś popularnym celem wycieczek, dlatego jest w miarę przystosowane do „zwiedzania”. Na jednej ze skałek wykuto coś w rodzaju stopni, ułatwiających wejście. Są też barierki zabezpieczające, pamiętające chyba jeszcze czasy przedwojenne. Słupiec jest więc całkiem bezpieczny, aczkolwiek ja i mój umiarkowany lęk wysokości spędziliśmy czas siedząc na tyłku i panikując, żeby dziecko się gdzieś nie poślizgnęło i nie spadło. No cóż… ;]

Ze szczytu widoki są zacne: Góry Izerskie, Śnieżka, Góry Kaczawskie i oczywiście okoliczne miejscowości. Przez lornetkę ponoć widać także nasz Lubań. Nie sprawdzałam, kumacie – lęk wysokości nie lubi lornetki :/

Geocaching, Słupiec

W najbliższe okolice skałki można dojść/ dojechać asfaltową drogą, a dla turystów zmotoryzowanych przygotowano niewielki parking.

Geocaching, Słupiec

W pobliżu znajdziemy również „strefę piknikową” z siedziskami i miejscem na ognisko. I nawet nie było szczególnie zaśmiecone (wow!).

Geocaching, Słupiec

GEOCACHING

Mężczyźni rozpalali grilla, a ja otworzyłam c:geo i okazało się, że 3 metry obok mam geocache’a. No to odnalazłam, a co!
Fajna, raczej rzadko odwiedzana skrytka w bardzo dobrym stanie: Góra Słupiec.
Polecam :)

Geocaching, Słupiec


INFORMACJE PRAKTYCZNE

  • Zaparkować można na małym parkingu przy drodze.
  • Punkt widokowy dostępny dla każdego w miarę sprawnego osobnika. Tylko dzieci trzeba pilnować, bo na szczycie jest stromo i moja wyobraźnia już tworzyła masę dramatycznych scenariuszy :/

Źródła (stan na 11.07.2017 r.):

A oprócz zabawy w geocaching...

Wielkanoc 2017
Wielkanoc 2017
Wszędzie smoki!
Wszędzie smoki!
Dziecko kocha smoki. Dziecko marzy, by mieć smoka. Lub być smokiem. Smoki są więc...
Nju.mobile – dobra zmiana?
Nju.mobile – dobra zmiana?
Taaa daaam… od prawie miesiące jestem w  nju.mobile, uznałam bowiem, że mają ofertę, która najbardziej...
Dieta OXY – fazy
Dieta OXY – fazy
Dieta OXY składa się z czterech faz: detox, fat burning, step i balance. Każda...
Gdzie nad Bałtykiem rozłożyć swój kocyk? *
Gdzie nad Bałtykiem rozłożyć swój kocyk? *
Ponoć w tym roku cała Polska ruszyła (lub ruszy) nad Bałtyk. Z pogodą bywa tu...