Co to jest geocaching?

Pałac w Mikułowej

Pałac w Mikułowej miałam od dawna na oku, tylko jakoś nigdy nie było okazji, aby zboczyć z drogi i przyjrzeć mu się z bliska.
Druga ciekawa sprawa to impreza odbywająca się w wiosce od kilku lat: Majówka. PRL-ówka. Zjazdówka Mikułowa, czyli zjazd pojazdów z okresu PRL. I tu też jakoś nigdy nie mogłam dotrzeć.

Aż wreszcie nadejszła wiekopomna chwila i A.D. 2017 zawitaliśmy do Mikułowej na majówkę z pojazdami z czasów słusznie minionych ;)

PAŁAC

Nie znalazłam za wiele o historii tego miejsca. Samo założenie wsi datowane jest na XIII w.
Prawdopodobnie zespół dworsko – folwarczny powstał natomiast w 2. połowie XVIII w. z wcześniejszych dóbr rycerskich. Dokładna data budowy nie jest znana.

Pałac został gruntownie przebudowany w latach 1880 – 1886 r., a także w 1925 r. Świadectwa obu tych działań widoczne są na zachowanych detalach, zdobiących budynek.

Pałac w Mikułowej

Pałac w Mikułowej

Budowla wygląda bajkowo, choć czas jej nie oszczędza, a brak „pańskiego oka” widać na każdym kroku.

Pałac w Mikułowej

Wg opisu, znalezionego w Internetach, jest to budynek neorenesansowy, zbudowany na planie czworoboku z narożną wieżyczką. Ma dwie kondygnacje z użytkowym poddaszem. Pokryty jest mansardowym dachem z lukarnami.

Pałac w Mikułowej

Wewnątrz zachował się ponoć główny hol i reprezentacyjna klatka schodowa, noszące cechy neomanieryzmu niderlandzkiego, a także część stolarki neorenesansowej i witraż. Niestety, do środka nie było można wejść…

Pałac w Mikułowej

Nie znalazłam też informacji, do kogo należał pałac wraz z przyległymi dobrami. Żadnych nazwisk, plotek, dramatycznych wydarzeń, ciekawych osobowości. No szkoda, heh…

W 2013 r. zespół folwarczno – pałacowy kupiła osoba prywatna. Były deklaracje utworzenia tu ośrodka wypoczynkowego dla osób powyżej 50. roku życia. Jak na razie na deklaracjach się skończyło, bo jakiegokolwiek ruchu w okolicach pałacu nie widać. Raz w roku odbywa się tu tylko – za zgodą właściciela – zlot zabytkowych pojazdów.
Obawiam się więc, że pomysł został porzucony, a pałac zostawiony samemu sobie. Do takich inwestycji to chyba jeszcze pasja jest potrzebna, a nie tylko oczekiwanie szybkich zysków. Ale może się mylę, oby…

ZABUDOWANIA GOSPODARCZE

Częścią kompleksu są ciekawe zabudowania folwarczne. Wg Internetów są to m.in. dwie obory, cielętnik, paszarnia, lodownia, kuźnia, ruiny kotłowni z kominem i trzy inne budynki gospodarcze.

Najbardziej reprezentacyjny jest budynek z nieźle zachowaną wieżyczką – sygnaturką, na której zapewne niegdyś umieszczony był niewielki dzwon. Być może wzywał on ludzi do roboty tudzież wyznaczał czas zakończenia pracy.

Pod małym daszkiem, znajdującym się mniej więcej w połowie dachu, zamontowany był zegar, który jeszcze po wojnie wskazywał czas, a nawet Całkiem Nowe Czasy :]

Pałac w Mikułowej, zabudowania gospodarcze

W prawej części budynku z sygnaturką znajdowały się pomieszczenia mieszkalne, zapewne kiedyś pałacowej służby i innych pracowników majątku. Lewą zaś zajmował spichlerz.

Zabudowania folwarczne są w równie nieciekawym stanie, co pałac. Zachowała się pozostałość bramy wjazdowej, a także niecka fontanny, która zapewne od dziesięcioleci już nie widziała wody.

Pałac w Mikułowej, zabudowania gospodarcze

PARK DWORSKI

W pobliżu pałacu rozciąga się park dworski z XVIII – XX w. Rosną tu ponoć egzotyczne gatunki drzew m.in. miłorząb dwuklapowy. Niestety, znowu „niestety”: parku jako takiego nie zwiedziliśmy, więc nie mam pojęcia, czy cokolwiek zachowało się z dawnego układu założenia parkowego.

Z relacji mojego Taty, który jako dziecko wraz z rodzicami osiadł tuż po II Wojnie Światowej w Mikułowej, wiem natomiast, że wówczas jeszcze park czarował ukwieconymi klombami, alejkami i oczkami wodnymi. Po ogrodzonym terenie zaś przechadzała się sarenka z koziołkiem. 

Obecnie widziałam głównie chaszcze, choć przyznaję, że parkiem nie zainteresowaliśmy się wcale :( Do nadrobienia, a jak!

WSPOMNIENIA

Próbowałam wyciągnąć od Taty więcej wspomnień, ale w Mikułowej mieszkał jako dzieciak i raptem przez kilka lat tylko. Coś tam się jednak udało, czytajcie :)

Przede wszystkim Tato wspomina, że pałac zrobił na nim ogromne wrażenie. Kiedy zobaczył go po raz pierwszy, w dziecięcej głowie powstało skojarzenie, że to musi być kościół, taki był to piękny i wspaniały budynek.
Wnętrz z tamtych czasów nie pamięta. Mieszkali tam pracownicy administracji, zarządzającej dobrami w powojennych czasach. Od 1949 r. dawne majątki ziemskie były przekształcane w Państwowe Gospodarstwa Rolne (PGR). Jak wyglądało to tuż po wojnie? Prawdę mówiąc, nie dogrzebałam się do takich informacji…

Kolejne wspomnienie to wielki dąb rosnący na środku ogrodzonej drutem kolczastym łąki, znajdującej się w pobliżu pałacu. Wówczas wypasano tam krowy, a obecnie znajduje się w tym miejscu trawiaste boisko.

W pierwszych latach powojennych, w majątku pozostało kilka osób, należących do niemieckich pracowników folwarku, m.in. tzw. „szwajcar”, czyli wg ówczesnej nomenklatury nadzorujący oborę. Jego właśnie w okolicach wyżej wspomnianego dębu zaatakował byk, łamiąc mu kilka żeber. A byłoby gorzej, gdyby „chłopy” nie poszli mu na ratunek.

Przez dość długi czas pozostał w Mikułowej także Niemiec nadzorujący małą elektrownię wodną. Ha! Tak właśnie – w okolicach pałacu znajdowała się takowa instalacja, zasilająca folwark w energię elektryczną.
Elektrownia mieściła się w istniejącym do dziś, choć zapewne mocno przebudowanym budynku po prawej stronie drogi (jeśli stoimy twarzą w kierunku pałacowej bramy). Z pobliskiej rzeczki poprowadzony był kanał, którym płynęła woda zasilająca turbinę. Tato pamięta, że kanał ten zasilał w wodę również 2 stawy położone kilkaset metrów za elektrownią.
Dziś kanał nie istnieje, a i rzeczka zarosła chaszczami. Po stawach zapewne też nie ma śladu.

I o!

Majówka. PRL-ówka. Zjazdówka

Na zakończenie parę kadrów z majówki z pojazdami z czasów PRL. Troszkę mi zaburzyła ta impreza proces zapoznawania się z zabytkowym pałacem, ale i tak było fajnie. Bo te klimaty też lubię… :)

Mikułowa, Majówka. PRL-ówka. Zjazdówka 2017

Mikułowa, Majówka. PRL-ówka. Zjazdówka 2017

Mikułowa, Majówka. PRL-ówka. Zjazdówka 2017


W Mikułowej znajduje się też bardzo fajna GEOskrytka, przygotowana przez lokalne stowarzyszenie. Jej tematyka może nie jest całoroczna, ale za to bardzo sympatyczna: Święty Mikołaj – Weihnachtsmann – Santa Claus (letterbox).

Mikułowa-geocaching


INFORMACJE PRAKTYCZNE

  • Pałac odwiedziliśmy podczas imprezy, zorganizowanej na terenie folwarku. Niestety, nie wiem, czy na co dzień można bez przeszkód wejść i obejrzeć zabudowania.
  • Auto można postawić wzdłuż drogi, prowadzącej do pałacu.

Źródła (stan na 23.06.2017 r.):

  • Nawet nie wiedziałam, że tam odbywa się taka impreza. No i szkoda, że tam straszne dziury, jak chce się dojechać.

    • Dziury? Ale jak jedziesz od której strony? Bo od Lubania nie najgorsza droga.

      • tak okolicach Włosienia

A oprócz zabawy w geocaching...

Wielkanoc 2017
Wielkanoc 2017
Wszędzie smoki!
Wszędzie smoki!
Dziecko kocha smoki. Dziecko marzy, by mieć smoka. Lub być smokiem. Smoki są więc...
Nju.mobile – dobra zmiana?
Nju.mobile – dobra zmiana?
Taaa daaam… od prawie miesiące jestem w  nju.mobile, uznałam bowiem, że mają ofertę, która najbardziej...
Dieta OXY – fazy
Dieta OXY – fazy
Dieta OXY składa się z czterech faz: detox, fat burning, step i balance. Każda...
Gdzie nad Bałtykiem rozłożyć swój kocyk? *
Gdzie nad Bałtykiem rozłożyć swój kocyk? *
Ponoć w tym roku cała Polska ruszyła (lub ruszy) nad Bałtyk. Z pogodą bywa tu...