Co to jest geocaching?

GEObajki i lotnisko

Szprotawa nie dawała nam spokoju. Tyle skrytek zostało tam do znalezienia! A bajkowe zagadki przecież rozwiązane, no! Kolejny majowy weekend przyniósł więc kolejną wyprawę.

Tym razem, oprócz GEObajek, znów zahaczyliśmy o dawne lotnisko w Wiechlicach. I bardzo dobrze! Tak naprawdę najbardziej w geocachingu lubię te dziwne, zapomniane miejsca, a nie łażenie po lasach tylko po to, by gdzieś tam po krzakach szukać plastikowych pudełek.

Zaparkowaliśmy nasze srebrne dwa wozy pod hotelem „Chrobry” (tym razem grasowaliśmy w znacząco powiększonym składzie). W pobliżu bowiem znajdował się ciekawy obiekt nr 1 oraz oczywiście GEOskrytka.

PRO PATRIA…

W poście o muminkach na lotnisku opisałam dość obszernie historię tego miejsca. Wspomniałam również, że w okresie I Wojny Światowej znajdował się tu Kriegsgefangenenlager Sprottau – obóz jeniecki, w którym przebywało tysiące żołnierzy różnych narodowości.
Warunki, w jakich żyli jeńcy, najwyraźniej były wyjątkowo ciężkie. W miejscowym lazarecie zmarło bowiem jakieś 4 tys. z nich.

W pobliżu obozu urządzono cmentarz. Kilka lat po wojnie część ciał ekshumowano, natomiast ku pamięci zmarłych postawiono okazały pomnik. 

Geocaching, Szprotawa - Wiechlice, pomnik Pro Patria

Na kolumnie wykuto tekst w siedmiu językach: „Poświęcone towarzyszom niedoli wojennej, jeńcom, którzy polegli na obczyźnie”. Na przedniej ścianie podstawy umieszczono natomiast napis: PRO PATRIA (łac. Dla Ojczyzny) oraz datę 1914 – 1918.

Za pomnikiem, tam, gdzie teraz gąszcz młodych drzewek, znajdował się właśnie cmentarz. Śladu po nim nie widać, choć podobno wciąż można tu znaleźć artefakty z czasów I WŚ, typu guziki, monety itp.

LOTNISKO

Do GEObajek zmierzamy przez dawne lotnisko, na którym wciąż widać ślady pobytu „bratnich wojsk”. A i najbliższa skrytka wcale nie bajkowa, tylko związana z istniejącą tu niegdyś willą komendanta lotniska. Po dwupiętrowym okazałym budynku nie ma właściwie śladu. Dziś to gruzowisko zarośnięte młodymi drzewkami…

Geocaching, Szprotawa - Wiechlice

BAJU, BAJU… :)

To chyba wciąż dawne tereny wojskowe, ale generalnie wchodzimy w las. GEOtrasa prowadzi nas całkiem komfortowymi leśnymi duktami. Bajkowe skrytki w większości w bardzo dobrym stanie, blisko drogi, z sensownymi współrzędnymi. 

Geocaching, Szprotawa

Parę razy wpuściliśmy się w przysłowiowe maliny: a to skrytka bezczelnie zamaskowana, a to poleźliśmy nie na tę stronę leśnego jeziorka, co trzeba… taki już keszera los, gdy do GPS wodzi za nos ;) Niemniej jednak daliśmy radę, bo kto, jak nie my?!

Geocaching, Szprotawa

Nawet natknęliśmy się na ślady działalności bobrów w okolicy rzeczki zwanej Kamiennym Potokiem. Ogólnie pikna okolica, wiosenna zieloność na każdym kroku. I nawet żadnego kleszcza nie złapaliśmy!

Geocaching, Szprotawa

Geocaching, Szprotawa

Geocaching, Szprotawa

GŁAZ

Podczas wędrówki, natknęliśmy się na głaz z wyrytymi literami: H v N i datami: *1805  +1888. Prawdopodobnie upamiętnia on właściciela okolicznych gruntów Heinricha von Neumanna, który był miłośnikiem… kamiennych drogowskazów, ale też kamulców upamiętniających różne wydarzenia, osoby itp. To on był najpewniej fundatorem kamienia z czasów napoleońskich, o którym pisałam w poprzednim poście szprotawskim.

A tu zapewne ostatni głaz w jego karierze…

Geocaching, Szprotawa

MONOLIT

Ta brama w środku lasu to trochę nas zaskoczyła. Normalnie powrót do przeszłości. Chociaż nie – w przeszłości byłaby zamknięta, strzeżona i w ogóle prędzej by nas pewnie zastrzelono, niż dopuszczono do niej na taką odległość.

Nie przekroczyliśmy bramy, bo było napisane, że teren prywatny. A teraz wychodzi mi, że to teren niegdyś arcyspecjalny/ tajny/ poufny i w ogóle… Mieści się tam bowiem bunkier atomowy typu Monolit, w którym być może przechowywano broń atomową, choć Wikipedia twierdzi, że wcale nie.

Geocaching, Szprotawa

Obecnie, jak już wspomniałam, jest to teren prywatny, ale ponoć można wejść i zapytać o możliwość zwiedzania. No nie weszliśmy, ale moooże jeszcze kiedyś?

ZBIORNIK PALIWA I INNE TAKIE…

Kolejna skrytka i kolejne zaskoczenie. GPS prowadzi nas na szczyt niewielkiego pagórka. No to leziemy, tylko jeszcze krzyczę, żeby nie lecieć na oślep, bo tu ostrzegają, że może być niebezpiecznie. Wi z ciocią została na drodze. I dobrze, że została! Cholera, jak wlazłam na górę i zobaczyłam wielki odkryty zbiornik niewiadomej głębokości, to miałam ochotę zejść do parteru (Tak będę leżeć!).

Ja tu nie łażę na około! – oznajmiłam. Inni łazili, co okazało się zbędne, bo z wrażenia nie doczytaliśmy opisu skrytki, heh… ;]

Geocaching, Szprotawa

Geocaching, Szprotawa - Wiechlice

Kończymy naszą bajkowo – lotniskową pętlę. Finisz to znowu dawne lotnisko, tym razem jego chyba najbardziej niechlubne zakamarki. Zrujnowane budynki, mnóstwo śmieci różnego autoramentu: od opon, poprzez płyty CD po stare buty różnych fasonów.

Geocaching, Szprotawa

Wśród dziwnych śmieci, napotkaliśmy takie coś! Nie do końca kumam, co ktoś miał na myśli, rozstawiając różowe mebelki na drodze prowadzącej przez opuszczone lotnisko… Macie jakiś pomysł?

Geocaching, Szprotawa

POMNIK TRADYCJI LOTNICZYCH

Wracamy w okolice hotelu „Chrobry”, gdzie akurat trwała impreza komunijna. Mimo to, podeszliśmy jeszcze do śmigłowca wielozadaniowego Mi-2, czyli Pomnika Tradycji Lotniczych.

Geocaching, Szprotawa

Śmigłowiec trafił tu z inicjatywy Towarzystwa Bory Dolnośląskie, a w charakterze pomnika odsłonięty został 26 czerwca 2013 r. Miejsce wybrano nieprzypadkowe: do wyjazdu Armii Radzieckiej, tj. do 1992 r., tu właśnie mieścił się wojskowy ośrodek szkolenia pilotów.
Lotnisko Szprotawa – Wiechlice istnieje wszak od lat 30. XX w. Biorąc pod uwagę historię tego miejsca, może i nie są to nasze polskie tradycje lotnicze, ale… dobrze, że mimo wszystko ktoś uznał, że i taką przeszłość warto pamiętać.

Wyczytałam, że posadowiony tu śmigłowiec to wersja bojowa, z podwieszonymi wyrzutniami rakiet niekierowanych. Zachował zielony kamuflaż i oznaczenia lotnictwa polskiego.

Mi-2 w wielu wersjach i wariantach produkowane były od lat 60. do 80. XX w. w Państwowych Zakładach Lotniczych w Świdniku. Maszynę zaprojektowano w radzieckim biurze konstrukcyjnym Michaiła Mila. Dokumentacja prototypowa została zakupiona przez Polskę i już u nas opracowano fazę wdrożenia do produkcji seryjnej.

I tu ciekawostka: Mi-2 to jedyny śmigłowiec konstrukcji radzieckiej nigdy nie produkowany w ZSRR.

Geocaching, Szprotawa

Niezły odlot!
I jak tu się nie zakochać w Szprotawie? :)

Aaaa skrytki, które przeczochrały nas przez leśne ostępy i dawne lotnisko to:

 • Pro Patria – straznik
 • Lotnisko Wiechlice – szkoła pilotów OCGC
 • Lotnisko Wiechlice – Radziecka stacja paliw OCGC
 • Lotnisko Wiechlice – kompleks hangarów OCGC
 • Dom Generała – straznik
 • 60 – Antyzbójcy OCGC
 • 54 – Don Pedro OCGC
 • 53 – Bartolini Bartłomiej OCGC
 • 52 – Książę Krak OCGC
 • 51 – Smok Wawelski OCGC
 • 50 – Baltazar Gąbka OCGC
 • 47 – Gburowaty hipopotam OCGC
 • 46 – Myping OCGC
 • 45 – Doktor Koyot OCGC
 • 44 – Deszczowcy OCGC

oraz znalezione po drodze:


Źródła (stan na 17.06.2017 r.):

 • Łaaaa wyprawa super :) miałam okazję widzieć Mi-2 w Łodzi w Zakładach Wojskowych. :)

 • Widzę, że była niezła wycieczka:) O geocachingu już myślę od jakiegoś czasu, chyba trzeba będzie wreszcie spróbować… :)

 • Rozkminiam temat i mam pytanie: czy cała zabawa opiera się na „niedoskonałości” urządzeń GPS?

  • Ale nie do końca rozumiem pytanie… :-/ Współrzędne czasem są dokładne, czasem mniej dokładne. Idziesz wg wskazań gpsa a potem kombinujesz, gdzie w tej okolicy może być coś schowane. Czasem autor skrytki daje podpowiedź, czasem nie, czasem podpowiedź niewiele daje, ale ogólnie zabawa jest spoko ;-)

 • Andrzej Czuba

  Klimaty rodem z filmów o Czarnobylu. Ale tak w ogóle – świetny pomysł na eksplorację.

A oprócz zabawy w geocaching...

Wielkanoc 2017
Wielkanoc 2017
Wszędzie smoki!
Wszędzie smoki!
Dziecko kocha smoki. Dziecko marzy, by mieć smoka. Lub być smokiem. Smoki są więc...
Nju.mobile – dobra zmiana?
Nju.mobile – dobra zmiana?
Taaa daaam… od prawie miesiące jestem w  nju.mobile, uznałam bowiem, że mają ofertę, która najbardziej...
Dieta OXY – fazy
Dieta OXY – fazy
Dieta OXY składa się z czterech faz: detox, fat burning, step i balance. Każda...
Gdzie nad Bałtykiem rozłożyć swój kocyk? *
Gdzie nad Bałtykiem rozłożyć swój kocyk? *
Ponoć w tym roku cała Polska ruszyła (lub ruszy) nad Bałtyk. Z pogodą bywa tu...