Co to jest geocaching?

Geocaching. Ruszaj w las!

Dąb Chrobry, rosnący w Borach Dolnośląskich, kilka lat temu stał się znany w całym kraju. Szkoda, że z tak niechlubnego powodu…
Nie wiecie, o co chodzi? Zaraz wszystko opiszę. Wszak to właśnie w okolicach Chrobrego wylądowaliśmy po opuszczeniu poradzieckiego lotniska w Wiechlicach.

Z Wiechlic wywiał nas silny wiatr, który sprawił, że spacer przestał sprawiać przyjemność. Założyliśmy, że w lesie będzie spokojniej, więc padł pomysł spaceru wzdłuż ścieżki, którą wyznaczają kesze z serii „Ruszaj w las”.

CHROBRY

Okazało się, że ścieżka startuje w okolicach Chrobrego – najstarszego dębu szypułkowego w Polsce.
Za pomnik przyrody uznano go w 1966 lub 1967 r. (zależy od źródła). Chroniony był już przed II Wojną Światową, a nazywano go wówczas Wielkim Dębem (niem. Grosse Eiche) lub Grubym Dębem (Dicke Eiche). Obwód jego pnia wynosi około 10 m.

Wiek Chrobrego określa się na prawie 770 lat (wykiełkował w okolicach 1250 r.).

Geocaching, Chrobry

Dąb kilkakrotnie padł ofiarą podpalenia. Ostatnie w 2014 r. bardzo poważnie nadwyrężyło stan sędziwego drzewa. Chrobry został polany łatwopalną cieczą i podpalony. Akcję gaśniczą prowadziło kilka ekip Straży Pożarnej, a zadanie nie było łatwe. Wewnątrz pustego pnia wytworzył się ciąg kominowy, co znacząco utrudniało gaszenie pożaru. Aby odciąć dopływ powietrza i zdusić płomień, drzewo zostało owinięte plandeką, a do wnętrza pnia wlewano specjalną pianę.

Rokowania były marne, bo Chrobry ucierpiał mocno. Okazało się jednak, że życie zwyciężyło. Wiosną 2015 r. w koronie staruszka pojawiły się młode listki.

Co jeszcze jest niezwykłego w Chrobrym? Wszystkie „dęby papieskie” to jego… dzieci :)

Geocaching, Chrobry

Dawno, dawno temu przy Chrobrym odbywały się też sądy wiejskie.

Dziś dobrze by było odprawić tu sąd nad tym debilem, który Chrobrego podpalił. W dyby go zakuć na dłuższy czas i mrówki czerwone nasłać, heh…
Swoją drogą, ciekawe, czy idiota został złapany?

Obecnie drzewo otoczone jest płotem, a teren wokół monitorowany. Mam ogromną nadzieję, że kolejny zidiociały piroman nie będzie miał szansy na dobicie Chrobrego :/

Internauci zaś spontanicznie założyli na Facebooku społeczność „Dawaj, Chrobry, dawaj”, gdzie można kibicować „królowi”. Ostatnie posty są z 2016 r., ale może dlatego strona została porzucona, że chrobry Chrobry daje radę.

A! Wyjaśnię jeszcze, dlaczego „Chrobry”!
Otóż według legendy to właśnie pod tym drzewem miał się spotkać z Bolesławem Chrobrym cesarz Otton III przybywający na Zjazd gnieźnieński w 1000 r. Niestety, aż tak stary rzeczony dąb nie jest, a poza tym władcy spotkali się w grodzie Ilva (być może była to obecna Iława – dzielnica Szprotawy, wg innych źródeł – miejscowość Iłowa albo… całkiem inne miejsce).

RUSZAJ W LAS!

No to ruszyliśmy :) Ścieżka, wzdłuż której prowadzą nas skrytki, biegnie łagodnie wśród dolnośląskich lasów aż do parkingu przy Buczynie. Wiatru rzeczywiście tu nie czuć, słoneczko świeci, ptaszki ćwierkają… Kesze łatwe i przyjemne, choć może nieco monotonne. Mimo to lubimy takie trasy, bo gwarantują spokojny spacer, a skrytek szuka się bez obłędu w oczach. No i Wi miała pole do popisu.

Geocaching, Chrobry

GEOścieżka „Ruszaj w las” jest idealna na spacer z dzieckiem. Trochę szkoda, że nie tworzy pętli, ale spoko spoko, i tak nam się podobało.

Geocaching, Chrobry

Geocaching, Chrobry

Po spacerze coś trzeba było przedsięwziąć w temacie karmienia małych i dużych geokeszerów. W okolicy Chrobrego zrobiliśmy więc piknik, przy okazji rozwiązując prostego multicache’a, którego tematem był oczywiście Wielki Dąb :)

ANIOŁ STRÓŻ

W drodze powrotnej odwiedziliśmy jeszcze Anioła Stróża przy drodze krajowej nr 12. Skrytka bardzo nam się podobała, choć umiejscowienie takie sobie – przy ruchliwej drodze. Z drugiej strony – może właśnie w takim miejscu jest szczególnie potrzebne oko boskiego posłańca ;)

Geocaching

Skrytki, które były „tłem” tego postu to:


INFORMACJE PRAKTYCZNE

  • Na mapce zaznaczyłam miejsce, gdzie można zaparkować, chcąc odwiedzić Chrobrego. Stąd też zaczynamy GEOścieżkę „Ruszaj w las”.
    Swoją drogą taka ciekawostka: parkujemy w woj. dolnośląskim, zaś proponowane przeze mnie atrakcje turystyczne znajdziemy już w woj. lubuskim. Takie „czary” ;)

Źródła:

A oprócz zabawy w geocaching...

Wielkanoc 2017
Wielkanoc 2017
Wszędzie smoki!
Wszędzie smoki!
Dziecko kocha smoki. Dziecko marzy, by mieć smoka. Lub być smokiem. Smoki są więc...
Nju.mobile – dobra zmiana?
Nju.mobile – dobra zmiana?
Taaa daaam… od prawie miesiące jestem w  nju.mobile, uznałam bowiem, że mają ofertę, która najbardziej...
Dieta OXY – fazy
Dieta OXY – fazy
Dieta OXY składa się z czterech faz: detox, fat burning, step i balance. Każda...
Gdzie nad Bałtykiem rozłożyć swój kocyk? *
Gdzie nad Bałtykiem rozłożyć swój kocyk? *
Ponoć w tym roku cała Polska ruszyła (lub ruszy) nad Bałtyk. Z pogodą bywa tu...