Co to jest geocaching?

Czarcirad z Czarciego Młyna

Swego czasu, aby rozruszać umysł i zapełnić chwile nudy, brałam udział w różnych konkursach „literackich” (w cudzysłowie, bo zwykle chodziło o kreatywne słów kilka nt. różnych produktów). W ten sposób wygrywałam głównie kosmetyki, ale i inne pierdółki też.

Teraz już mi się nie chce w takie rzeczy bawić, ostatnio jednak na Facebooku wpadł mi w oko konkurs na imię dla czarta z Czarciego Młyna w pobliskiej Czerniawie-Zdroju. No i wyobraźcie sobie… WYGRAŁAM!

A czart zyskał imię Czarcirad.

GDZIE DIABEŁ NIE MOŻE…

Nagrodą, oprócz dumy i chwały (hahaha), był chlebek z Czarciego Młyna, który trzeba było odebrać w Wielką Sobotę.
Rodzina mnie trochę wyśmiała, że niby jaki jest sens jechać 30 km po bochenek chleba? Kompletnie nie zrozumieli, heh… Wszak mało kto może się poszczycić mianem matki chrzestnej diabła, no!

Czarcirad z Czarciego Młyna

W każdym razie – po tradycyjnym poświęceniu koszyczka wielkanocnego – zrobiliśmy sobie rodzinny wypad do Czerniawy-Zdroju.

Czarci Młyn już kiedyś zwiedzaliśmy, tym razem więc tylko zawinięcie wygranej, pamiątkowa fota i spacer wokół zabudowań. Ale spoko, spoko – fotki będą, również wnętrza, bo odkopałam archiwum sprzed paru lat!

Czarci Młyn w Czerniawie-Zdroju

Czarci Młyn w Czerniawie-Zdroju

HISTORIA

Młyn wodny w Czerniawie-Zdroju powstał ok. roku 1890.
Młyny gospodarcze z przełomu XIX/ XX w. budowano w tzw. systemie amerykańskim, w którym transport zboża był całkowicie zmechanizowany. Młyn dysponował napędem z koła wodnego, nasiębiernego o średnicy 6,5 m i jest jednym z nielicznych zachowanych na Dolnym Śląsku.

W 1951 r. awarii uległa oś koła a młyn został unieruchomiony. W 1957 r. powódź dodatkowo uszkodziła jaz piętrzący na Czarnym Potoku i stawidła mechaniczne.

Mimo to, jeszcze w tym samym roku, po sześcioletniej przerwie, młyn został uruchomiony ponownie, jednak maszyny były napędzane nie wodą, lecz przedwojennym poniemieckim silnikiem elektrycznym.

CZARCI MŁYN DZIŚ

Obecnie jest to skansen produkcyjny, tzw. MUZEUM CHLEBA, gdzie zwiedzający mogą przyjrzeć się dawnemu cyklowi produkcji pieczywa.

W Sali chlebowej znajduje się w pełni sprawny stuletni piec chlebowy, a  większość maszyn i urządzeń, które pracują tu do dzisiaj, pochodzi z okresu budowy młyna.

Czarci Młyn w Czerniawie-Zdroju

W latach 2011-2012 młyn doczekał się rewitalizacji, dzięki której w budynek został całkowicie wyremontowany, a maszyny i urządzenia w nim funkcjonujące zostały odrestaurowane.

Ogromnym sukcesem jest uruchomienie koła wodnego. Nie zasila ono już de facto młyna, ale kręci się spektakularnie. Woda krąży w obiegu zamkniętym, a wszystkie urządzenia młyna napędzane są energią elektryczną.

Współczesne koło wykonane zostało z 150-letniego drzewa modrzewiowego.

Czarci Młyn w Czerniawie-Zdroju

Elementem ekspozycji muzealnej są zachowane oryginalne części starego koła oraz wału. Ponadto w Sali Technologicznej znajdują się: mlewnik, gniotownik, śrutownik, elewatory, kosz zbożowo-zsypowy, drewniane rury z workownicą, mieszanka pozioma, silosy – zbiorniki zbożowe, szafka aspiracyjne, czyszczarnia, wialnia zbożowa, tryjer, odsiewacz – sortownik.

Czarci Młyn w Czerniawie-Zdroju

Czarci Młyn w Czerniawie-Zdroju

CZART

Wg legendy, czart z Czarciego Młyna to niezły aparat. Podstępem wyłudził od młynarza Bożydara kuty w kamieniu podpis, który przypieczętował pośmiertny los biedaka. Za chciwość i chęć szybkiego dorobienia się, dusza Bożydara trafiła w piekielne otchłanie.
Aby ustrzec się złośliwości czarta, należy dotknąć głowy lwa, strzegącego wejścia.
Ale wiecie, co? Że niby mój Czarcirad jest złośliwy? A fe! Cóż za plotki i pomówienia!

Gorąco zachęcam do odwiedzenia Czarciego Młyna.
Turyści goszczeni są pysznym chlebem ze smalcem, a poza tym obracające się niestrudzenie koło młyńskie naprawdę warte jest zobaczenia.


INFORMACJE PRAKTYCZNE


Źródła:

  • Gosia

    Ciekawe miejsce na wizytę z dzieciakami. Być może jak będziemy w tamtych okolicach zawedrujemy tam z chlopcamim

A oprócz zabawy w geocaching...

Wielkanoc 2017
Wielkanoc 2017
Wszędzie smoki!
Wszędzie smoki!
Dziecko kocha smoki. Dziecko marzy, by mieć smoka. Lub być smokiem. Smoki są więc...
Nju.mobile – dobra zmiana?
Nju.mobile – dobra zmiana?
Taaa daaam… od prawie miesiące jestem w  nju.mobile, uznałam bowiem, że mają ofertę, która najbardziej...
Dieta OXY – fazy
Dieta OXY – fazy
Dieta OXY składa się z czterech faz: detox, fat burning, step i balance. Każda...
Gdzie nad Bałtykiem rozłożyć swój kocyk? *
Gdzie nad Bałtykiem rozłożyć swój kocyk? *
Ponoć w tym roku cała Polska ruszyła (lub ruszy) nad Bałtyk. Z pogodą bywa tu...