Co to jest geocaching?

Pałac we Włosieniu

Weekend, jesienne popołudnie… Siedzenie w domu nastraja sennie i ponuro. A ja od dawna chciałam na własne oczy zobaczyć przywracany do życia pałac we Włosieniu. Jego losy śledzę od paru miesięcy na Fejsie i oczywiście trzymam kciuki za powodzenie ogromnej inwestycji.

Ale od początku…

Włosień to wioska położona w jednej z najmniejszych i najbiedniejszych gmin w Polsce. Kiedyś pracę zapewniał przede wszystkim lokalny PGR, obecnie… no ciężko jest, co tu dużo gadać.
Teraz może się to zmienić za sprawą spółki, która ma ambitne plany wobec zrujnowanego XXVIII-wiecznego pałacu i przyległych do niego terenów.

HISTORIA PAŁACU

Pałac we Włosieniu powstał w latach 1715 – 1720 z polecenia marszałka ziemi zgorzeleckiej Jana Gottloba von Gablenz. W 1887 r. pod okiem architekta Hülsenbecka, dokonano jego przebudowy mającej na celu nadanie pałacowi bardziej „staroniemieckiego” stylu.

Pałac we Włosieniu 1941 r.
Źródło: dolny-slask.org.pl

Ostatnim niemieckim właścicielem majątku był Maksymilian von Sponeck. W tym czasie w pałacu kwitło życie towarzyskie. Bywali tu przedstawiciele arystokracji z całych Niemiec, a także zagraniczni dyplomaci. M.in. goszczono irlandzkiego ambasadora Wornoca i brytyjskiego attache wojskowego Browna.
Jako że rodzina von Sponeck była spokrewniona z arystokracją rosyjską, w pałacu znaleźli schronienie biali emigranci – hrabiostwo Cronjhelm.

Po II Wojnie Światowej, pałac oczywiście został rozszabrowany. A prawdopodobnie było tu co kraść, gdyż znajdowały się w nim cenne zbiory porcelany, szkła i malarstwa.

NOWE ŻYCIE – NA KRÓTKO

Aż do lat 70. XX w. budynek stał niezagospodarowany i niszczał sobie w najlepsze. Wreszcie w latach 1976 – 1978 przeprowadzono jego renowację z funduszy Sudeckiego Zjednoczenia Rolno – Przemysłowego i PGR Sulików.
Otwarto tu hotel. Ponoć były też plany stworzenia dużej stadniny koni.
Dobra passa pałacu skończyła się bardzo szybko. Jesienią 1979 r. w jednym z pomieszczeń wybuchł pożar, którego niestety nie udało się w porę opanować. Budynek spłonął całkowicie. Znalazłam też info, że w pożarze zginęło 7 osób.

KOLEJNA SZANSA?

Pierwsza wzmianka o planowanej odbudowie, na którą się natknęłam, to artykuł z 2012 r. na jednym z lokalnych portali internetowych. Kocham takie wieści, więc oczywiście podnieciłam się piękną wizją. Na parę lat jednak ucichło i smętnie pomyślałam „Jak zwykle, wzdech…” 

A tu nagle w tym roku znowu dotarły do mnie optymistyczne wieści. Że powstała polsko – brytyjska spółka, że ruszają z realizacja planów, a plany mają zacne.
I wiecie, co? Tu się naprawdę coś dzieje. Brzmi to trochę jak bajka i wciąż boję się w nią uwierzyć, ale ONI DZIAŁAJĄ, serio serio!

PAŁAC WE WŁOSIENIU A.D. 2016

Zajechaliśmy oczywiście od tyłu. Nie wiedziałam wszak, że główna brama majątku znajduje się z drugiej strony.
Błotnista droga zaprowadziła nas jednak w okolice ruin pałacu i zabudowań gospodarczych. Pogoda była kiepska, najpierw mżyło, potem rozpadało się regularnie, więc zdjęć nie mam wiele, bo i nie obeszliśmy całego terenu.

Pałac we Włosieniu 2016

Pałac we Włosieniu 2016, geocaching

W planie jest stworzenie rezydencji w angielskim stylu z ogrodami, stawami i rozległym parkiem pełnym atrakcji (strzelnica, park linowy, pola golfowe, trasy rowerowe i biegowe). Nietypowym elementem ma być destylarnia whisky. Ponadto dobudowane ma być 35-metrowe skrzydło pałacu mieszczące spa z salą fitness.
W samym pałacu przewidzianych jest 18 apartamentów o najwyższym standardzie. W należących do zespołu pałacowego budynkach zaplanowane są 72 pokoje i domki pensjonatowe na kolejne 34 pokoje.

Na razie inwestorzy pracują nad ogrodem, okalającym pałac. Świeżo zasiana trawa zieleni się na łąkach, oczyszczone zostały stawy, budowane są murki, przelewy jakoweś, pomosty itp. Wszechobecne błocko i deszcz uniemożliwiły nam dokładniejsze „spenetrowanie” dotychczasowych działań.

Pałac we Włosieniu 2016, geocaching

Zapowiedzi są imponujące, ale powiem Wam, że patrząc na stan obecny… no cholera… mam nadzieję, że się mylę, ale wygląda to trochę na porywanie się z motyką na słońce. Sam pałac to gołe mury, zarośnięte krzaczorami. 

Pałac we Włosieniu 2016, geocaching

Z drugiej strony, takie inwestycje to tak naprawdę kwestia zasobów finansowych. Pasja i pomysł też, pewnie, ale weź coś zrób człowieku samymi dobrymi chęciami i entuzjazmem… :/

Dlatego chciałam tam pojechać. Zobaczyć stan początkowy. Trzymam kciuki i wierzę, że następny wyjazd to już będzie do działającego hotelu – na ciacho. I lokalną whisky :D

I jeszcze trochę zdjęć…

Pałac we Włosieniu 2016, geocaching

Na zdjęciach poniżej wyraźnie widać ślady pożaru – pewnie tego, który przed laty przypieczętował los pałacu. Równocześnie jest to (chyba) jedyne pomieszczenie z zachowanym stropem. Tu schroniliśmy się przed deszczem, licząc na to, że się wypada i da sobie spokój.

Pałac we Włosieniu 2016, geocaching

Wnętrza właściwe pałacu prezentują się tak właśnie. Królestwo roślin, które nieubłaganie przejmują budynek.
Podobno są tu całkiem nieźle zachowane piwnice z resztkami kafli w dawnej łaźni. Wyczytałam to gdzieś w Internetach. Info nie sprawdzone, bo szwendając się z dzieckiem nie zapuszczamy się głębiej w takie terytoria.

Pałac we Włosieniu 2016, geocaching

Pałac we Włosieniu 2016, geocaching

A tu taki kadr dokumentujący uroczy wandalizm ;]

Pałac we Włosieniu 2016, geocaching

I pałac z drugiej strony, obleciany szybkim galopkiem, co by jeszcze jedną fotę cyknąć.

Pałac we Włosieniu 2016, geocaching

Mokniemy jednak coraz bardziej, więc czas na ewakuację. Zwłaszcza, że dziecko „pociągające”, a wyprawa do Włosienia miała być spacerkiem w celu przewietrzenia zakatarzonego nosa ;]

Lipa, bo nie ukrywam, że chciałam gdzieś w okolicy poszukać miejsca na geokesza. Ale może to i lepiej, że teraz się nie udało? Może rzeczywiście lepiej poczekać, aż otoczenie stanie się bardziej atrakcyjne dla potencjalnych „znajdowaczy”? Zobaczymy…

Mam nadzieję, że już wkrótce zdecydowanie inne obrazki będą dokumentowały świetną zabawę w pałacu we Włosieniu. Scenka poniżej urzekła mnie bowiem tak kompozycją i wymową, jak i całokształtem: Impra była taka, że aż (komuś) kapcie spadły, heh… ;]

Pałac we Włosieniu 2016, geocaching


Źródła:

  • Krótko o historii i stare zdjęcia pałacu znajdziecie na dolny-slask.org.pl,
  • Historia, plany spółki oraz wizualizacje w artykule na eluban.pl,
  • Materiał filmowy o planach wobec pałacu na luzyce.info,
  • Historia, plany spółki oraz wizualizacje w artykule na www.lubanski.eu,
  • Artykuł z 2012 r., w którym po raz pierwszy przeczytałam zapowiedź odbudowy pałacu z przyległościami na www.lubanski.eu

A oprócz zabawy w geocaching...

Wielkanoc 2017
Wielkanoc 2017
Wszędzie smoki!
Wszędzie smoki!
Dziecko kocha smoki. Dziecko marzy, by mieć smoka. Lub być smokiem. Smoki są więc...
Nju.mobile – dobra zmiana?
Nju.mobile – dobra zmiana?
Taaa daaam… od prawie miesiące jestem w  nju.mobile, uznałam bowiem, że mają ofertę, która najbardziej...
Dieta OXY – fazy
Dieta OXY – fazy
Dieta OXY składa się z czterech faz: detox, fat burning, step i balance. Każda...
Gdzie nad Bałtykiem rozłożyć swój kocyk? *
Gdzie nad Bałtykiem rozłożyć swój kocyk? *
Ponoć w tym roku cała Polska ruszyła (lub ruszy) nad Bałtyk. Z pogodą bywa tu...