Co to jest geocaching?

Bogatynia. Geocaching i zalew

Dzięki zabawie w geocaching, poznaję okolicę. A zalew w Bogatyni to dziwne miejsce. Po raz pierwszy usłyszałam o nim w kontekście elementów zabytkowej kamieniarki „pożyczonej” z pałacu w Radomierzycach w celu uatrakcyjnienia miejsca rozrywki dla bogatyńskiego ludu pracującego.

Ale od początku…

HISTORIA BOGATYŃSKIEGO ZALEWU

Źródło: www.tmzb.eu
Tablica pamiątkowa.
Stan obecny – na zdjęciu powyżej. Ostał się tylko kamień…
Źródło: www.tmzb.eu

Budowę zalewu rozpoczęto w 1968 r. z inicjatywy ówczesnego dyrektora naczelnego Elektrowni Turów Eugeniusza Mroza. Prace były wykonywane przez załogę elektrowni w ramach „czynu społecznego”.

Pewnie niektórzy nawet nie wiedzą, co to znaczy ;) Wyjaśniam: czyn społeczny to praca ochotnicza po godzinach normalnej pracy lub w dni wolne od pracy. Podejrzewam, że z tą „ochotniczością” to bywało różnie, niemniej jednak definicja jest taka właśnie.

Aby uatrakcyjnić teren,  mnóstwo elementów – rzeźby, fontanny, balustrady, nawet schody – zdemontowano z pałacu w Radomierzycach  i wbudowano je w otoczenie zalewu. Pałac niszczał wówczas i popadał w ruinę, służąc za owczarnię (!), a konserwator zabytków ponoć pozwolił, pod warunkiem, że elementy zostaną zwrócone w razie jego odbudowy.
Podobno część stylowych „ozdóbek” pozyskano także z pałacu w Rybarzowicach (który w tym czasie był rozbierany przez kopalnię z terenu odkrywki) i być może również z pałaców w Siedlimowicach, Dębowym Gaju i Modłej.

W ciągu pięciu lat wybudowano zalew z wyspą, staw dla wędkarzy, amfiteatr, oczka wodne. W pobliżu założono ogródki działkowe.

Patrząc na zdjęcia z lat 70. było tam naprawdę pięknie, choć jest jakiś niesmak w fakcie, skąd pozyskano elementy, nadające temu miejscu zupełnie nietypowy, jak na tamte czasy, sznyt.

Spójrzcie – oto kilka zdjęć z publikacji stanowiącej moje źródło informacji o zalewie.

Zalew w Bogatyni
Źródło: www.tmzb.eu
Zalew w Bogatyni
Źródło: www.tmzb.eu

I schody w pałacu w Radomierzycach – jeszcze w swoim właściwym miejscu. Jak wyglądały wbudowane w bogatyński amfiteatr widać na składance powyżej.

Źródło: www.tmzb.eu
Źródło: www.tmzb.eu

Resztę zdjęć oraz więcej danych znajdziecie na stronie Towarzystwa Miłośników Ziemi Bogatyńskiej (+ bezpośredni link do publikacji: Budowa Zalewu w Bogatyni).

Niestety, po śmierci dyrektora Mroza, zalew pozostawiono samemu sobie i już w połowie lat 80. XX w. zaczął dziczeć, a „popałacowa” kamieniarka była regularnie dewastowana i rozkradana.
Kiedy pałac w Radomierzycach trafił w prywatne ręce i zaczęto go remontować, część zabytkowych elementów wróciła na swoje pierwotne miejsce.
Bez wieści natomiast zaginęły np. kamienne lwy, pochodzące prawdopodobnie z pałacu w Siedlimowicach…

W 2008 r. zalew odkupił od Elektrowni Turów lokalny samorząd gminny. Były ambitne plany przywrócenia świetności temu miejscu, były kosztorysy, budżety, bla bla bla…
Na planach jak na razie się skończyło. A szkoda, bo nawet bez gazonów, balustrad, rzeźb i fontann, to miejsce ma niezaprzeczalny urok i duży potencjał.

ZALEW W BOGATYNI A.D. 2016

Nas oczywiście do Bogatyni zaciągnął geocaching i moja ciekawość, jak obecnie wygląda zalew.

Najpierw odwiedziliśmy wyspę. Spójrzcie, jak urosły drzewa…
Miejsce jest cudowne. Tzn. byłoby, gdyby nie potworna ilość śmieci, będąca najwyraźniej pozostałością po niedawnej imprezie. Butelki, opakowania po żarciu, syf, kiła i mogiła. Dramat, serio. Nie wiem, jak można zostawić po sobie taki chlew.

Zalew w Bogatyni, geocaching

Mocno zdegustowani obeszliśmy wysepkę, a ja jeszcze szybko wyhaczyłam skrytkę Piękne Miejsca Bogatyni #1. Wobec wszechobecnego syfu, jej nazwa zionęła pewną ironią :/

Amfiteatr wcale nie przypomina wymuskanego miejsca sprzed lat. Zarośnięty drzewami, krzakami… Fontanny dawno nieczynne i obecnie służące chyba za śmietniki :(
Marnym pocieszeniem była skrytka Bogatyński zalew Fontanny. Wprawdzie znaleziona, ale bardziej przypominała śmieci, których w okolicy pełno, niż kesza z prawdziwego zdarzenia :/

Zalew w Bogatyni, geocaching

I jeszcze kilka zdjęć…
To jest naprawdę wciąż piękne miejsce. I wciąż jest celem spacerów mieszkańców Bogatyni.
Może jest jeszcze nadzieja, że coś się tu ruszy i zalew dostanie nowe życie?

Zalew w Bogatyni, geocaching

Zalew w Bogatyni, geocaching

DZIEŃ DOBRY, MIESZKAŃCY LASU

W pobliżu bogatyńskiego zalewu rozpoczyna się niezwykle sympatyczna seria skrytek „Mieszkańcy lasu”. W kwietniowe popołudnie udało nam się namierzyć trzy kesze: Mieszkańcy lasu #1Mieszkańcy lasu #2Mieszkańcy lasu #3.
Potem się rozpadało, więc tylko galopkiem do zagadkowej skrytki Dzień dobry i z powrotem do auta.

Niemniej jednak te kilka uroczych keszy dało nam przedsmak bogatyńskiego „leśnego” geocachingu w wykonaniu maji(pl). I zaowocowało kolejną wycieczką, o której oczywiście również Wam opowiem ;)

Geocaching - Mieszkańcy lasu, Bogatynia

Geocaching - Mieszkańcy lasu, Bogatynia

Geocaching - Mieszkańcy lasu, Bogatynia

Myślę, że warto zawitać do Bogatyni.
Zalew też warto zobaczyć, bo w sumie, gdybym nie widziała starych zdjęć, to uznałabym, że piknie tu, tylko jak zwykle u nas – śmietnikowo trochę.
Na pewno zaś warto przymierzyć się do okolicznych leśnych skrytek, bo zacne są naprawdę :)


INFORMACJE PRAKTYCZNE

Na mapce zaznaczyłam, jak dojechać do zalewu. W pobliżu jest spory parking, więc z parkowaniem nie ma problemu.
Obowiązuje tu zakaz kąpieli, ale widziałam osoby plażujące i moczące nogi. W wodzie pływały zaś całe ławice kijanek, więc z jej czystością nie jest chyba najgorzej.


Źródła – o bogatyńskim zalewie: www.tmzb.euwww.izba.centrum.zarow.plwww.facebook.com (zdjęcia), bogatynia.naszemiasto.plbogatynia.org.pl.

  • Sławek

    W okolicy jest też jeszcze seria skrytek „Zbieramy grzyby” oraz „Granica polsko-czeska” Obie serie warte są poświęcenia czasu. Polecam bardzo:)

    • Zbieraliśmy grzyby na granicy polsko – czeskiej teraz, w miniony weekend, tylko posty na blogu troszkę nie nadążają za rzeczywistością ;) Z pewnością o tej wyprawie powstanie osobna notka.
      Keszując z dzieckiem nie robimy maratonów ;)

A oprócz zabawy w geocaching...

Wielkanoc 2017
Wielkanoc 2017
Wszędzie smoki!
Wszędzie smoki!
Dziecko kocha smoki. Dziecko marzy, by mieć smoka. Lub być smokiem. Smoki są więc...
Nju.mobile – dobra zmiana?
Nju.mobile – dobra zmiana?
Taaa daaam… od prawie miesiące jestem w  nju.mobile, uznałam bowiem, że mają ofertę, która najbardziej...
Dieta OXY – fazy
Dieta OXY – fazy
Dieta OXY składa się z czterech faz: detox, fat burning, step i balance. Każda...
Gdzie nad Bałtykiem rozłożyć swój kocyk? *
Gdzie nad Bałtykiem rozłożyć swój kocyk? *
Ponoć w tym roku cała Polska ruszyła (lub ruszy) nad Bałtyk. Z pogodą bywa tu...