Co to jest geocaching?

C:geo – moja ulubiona aplikacja do „szukania skarbów”

Do szukania geokeszy używam głównie smartfona na Androidzie i darmowej aplikacji c:geo. Wiem, że wiele osób chwali sobie Locusa, ale ja jakoś nie mogę się do niego przekonać, zwłaszcza, że chwalona jest głównie wersja PRO – płatna. Może kiedyś zakupię i wypróbuję.
Na razie polecam c:geo.

Aplikację tę lubię za przystępny interfejs i fakt, że wspiera obie „konkurujące” w Polsce platformy – międzynarodowy GC i rodzimy OC.

JAK ZACZĄĆ?

Aplikację instalujemy na telefonie, po czym wchodzimy w USTAWIENIA, a następnie w USŁUGI. Tam aktywujemy wybrane platformy – u mnie jest to Geocaching.com i Opencaching.pl – logując się za pomocą wcześniej zarejestrowanego na każdej z nich nicka i hasła.

c:geo, geocaching c:geo, geocaching
W USTAWIENIACH możemy również m.in. skonfigurować sposób wyświetlania szczegółów skrytki czy też jakie dane mają być zapisywane offline itp. Trzeba po prostu tu pogrzebać. Aplikacja jest spolszczona, więc nie powinno być problemów.

c:geo, geocaching

 SKRYTKI OFFLINE

Wybrane skrytki można zapisać offline – pojedynczo lub wszystkie z określonego obszaru wyświetlonego na mapie.

c:geo, geocaching

Zapisywanie hurtowe trochę trwa, ale jeśli zrobimy to w domu, przed wyprawą w teren, to potem program chodzi zdecydowanie szybciej.

MAPY OFFLINE

Jeśli dodatkowo wgramy sobie mapy offline, to w zasadzie jesteśmy niezależni od dostępu do Internetu.

Mapy ściągnęłam ze strony download.mapsforge.org/maps/. Następnie stworzyłam w telefonie katalog MAPY i tam wgrałam pliki. W c:geo, wchodząc w USTAWIENIA -> MAPA wyszukujemy katalog z mapami offline.

c:geo, geocaching

Chcąc z tychże map korzystać, w stosownym menu zaznaczamy np. tak, jak u mnie Poland (Offline).

c:geo, geocaching

Mapa nie jest tak dokładna, jak satelitarna Google, ale spokojnie da się na niej nawigować. Poza tym, mam dość kijowy Internet w telefonie, przez co czasem używanie map online jest po prostu niemożliwe – nic się nie wgrywa i koniec, żegnajcie kesze. Dzięki mapom offline, w przypadku takiej sytuacji, wciąż mam szanse na „połów” :)

KOMPAS

Czasami pomaga mi także stosowanie kompasu. Jeśli na mapie słabo widać punkty orientacyjne ale wiem, że jestem blisko, wówczas idę za kompasem. O ile współrzędne są ok, to często jest to najlepszy sposób wyznaczenia niezbyt dużego „podejrzanego” terenu do przeszukania.

c:geo, geocaching

OCZYWISTOŚCI

Z poziomu aplikacji można wyszukiwać skrytki m.in. po współrzędnych, adresie, kodzie skrytki, słowach kluczowych. Można także wyszukiwać przedmioty podróżne po kodzie śledzenia.

Oczywiście możemy zalogować znalezienie skrytki, ale także zgłosić wszystkie pozostałe logi (DNF, notatka, wymaga przeglądu itd.).

Możemy również zarządzać posiadanymi obecnie na stanie TravelBugami i Geocoinami.

c:geo, geocaching c:geo, geocaching
 

C:geo ma jeszcze sporo ciekawych funkcji. Przedstawiłam te, których sama używam najczęściej i które wydają mi się najważniejsze.

WADY

 • Przy większej ilości, skrytki offline zapisują się dość długo.
 • Czasami program świruje, zwłaszcza, gdy używam map satelitarnych Google. Chcę np. paluchem przesunąć mapę, zamiast tego poruszają się skrytki, mapa zaś pozostaje nieruchoma.
 • Czasami gubi się sygnał GPS, ale to może kwestia modułu w telefonie? pogody? ukształtowania terenu? zalesienia?
 • Czasami wyklinam, ale nie mogę sobie przypomnieć, na co konkretnie ;)

Ogólnie jednak wad jest (wg mnie) na tyle mało i są na tyle przewidywalne i do opanowania, że nie odczuwam potrzeby szukania innej aplikacji.

Poza tym, jak wspomniałam na początku, c:geo jest fajne, bo bez problemu mogę szukać skrytek i z GC, i z Opencaching. Więcej skrytek, to więcej zabawy :)

 • Xlud

  Ja jeszcze zapisuje kesze w różne listy i używam geokrety.org

  • Geokrety loguję zwykle z komputera, bo w sumie rzadko się na nie natykam. W naszych okolicach zdecydowanie częściej spotykane są TB.

 • katu;

  Dziekuję za wzmiankę o mapach offline :) W Holandii leciałem na czuja, zapisane skrzynki poprzez WiFi a w terenie po kompasie, lvl, bo brak punktów orientacyjnych :D

  • Cieszę się, że mogłam Ci pomóc :)
   Pozdrawiam.

 • Nigdy nie doświadczyłam podobnych sytuacji w c:geo (przesuwanie keszy bez mapy), może to wina androida albo zbyt wolnego procesora aparatu? Długo się nie mogłam przekonać do c:geo korzystając z ulubionego trekbuddy, gdzie mogłam sobie wbijać naprawdę dokładne mapy offline (ale za to zajmowały dużo miejsca, bo były w formacie png a nie rastrowe). Ale tk lubi się psuć ot tak i wszystko trzeba do niego wcześniej wgrywać , więc w końcu przeniosłam się do apki bardziej cywilizowanej, przez moment testując też columbusa. Niezły, ale c:geo jest bardziej intuicyjne i mapy się szybciej ładują.

  • Telefon mam teraz dość wypasiony, jak już ten motyw z mapami może być spowodowany marnym internetem, sama nie wiem…
   Ogólnie jednak c:geo jest spoko ;)

 • Bogas_

  Czy keszynki offline są zapisywane gdzieś (najchętniej do najpopularniejszego .gpx) na karcie albo w jakiejś ścieżce? Praktyczne byłoby do zapisania sobie GC i przerzucenie pomiędzy garniakiem lub innym programem.

  • Dane skrytek zapisywane są w telefonie, ale nie wiem w sumie w jakim formacie. Korzystam z tej opcji w wersji najprostszej – zapisanie na telefonie i korzystanie z danych w tym samym programie. Musisz poszukać w necie bardziej szczegółowych informacji.
   Pozdrawiam :)

 • Też go używam :) Bardzo dobre jest to, że widzi kesze z obu serwisów.

 • pewien keszer

  Dzięki!!!
  Nie wiedziałem, że można zapisywać kesze hurtowo. Jak zobaczyłem to u ciebie to próbowałem to zrobić. Wystarczyło się tylko zalogować na swoje konto!!!
  Dzięki Ci ułatwiło mi to życie!

  • Fajnie, że mogłam Ci pomóc :)

A oprócz zabawy w geocaching...

Wielkanoc 2017
Wielkanoc 2017
Wszędzie smoki!
Wszędzie smoki!
Dziecko kocha smoki. Dziecko marzy, by mieć smoka. Lub być smokiem. Smoki są więc...
Nju.mobile – dobra zmiana?
Nju.mobile – dobra zmiana?
Taaa daaam… od prawie miesiące jestem w  nju.mobile, uznałam bowiem, że mają ofertę, która najbardziej...
Dieta OXY – fazy
Dieta OXY – fazy
Dieta OXY składa się z czterech faz: detox, fat burning, step i balance. Każda...
Gdzie nad Bałtykiem rozłożyć swój kocyk? *
Gdzie nad Bałtykiem rozłożyć swój kocyk? *
Ponoć w tym roku cała Polska ruszyła (lub ruszy) nad Bałtyk. Z pogodą bywa tu...