Co to jest geocaching?

Tajemnicze sztolnie w Leśnej

O sztolniach w okolicach Leśnej już kiedyś tam napomykałam.
Znane są dwa kompleksy – w okolicach dzisiejszej fabryki Baworowo S.A. oraz przy drodze z Leśnej w kierunku Świecia.
I jeszcze zalane i niedostępne podziemia w Miłoszowie. Znaczy… no… niedostępne, ale jakiś czas temu grupie czeskich poszukiwaczy udało się tam wejść i nieco się rozejrzeć.*

Niektórzy podejrzewają, że jest jeszcze jeden – do tej pory nieodkryty system sztolni, ponieważ te znane korytarze wyglądają na niedokończone. Nie znaleziono w nich śladów prowadzenia produkcji zbrojeniowej na większą skalę, a ponoć wg relacji świadków takowa w tajnej fabryce w Leśnej ruszyła.

O Baworowie i sztolniach pisałam całkiem niedawno – k l i k.

O sztolnie przy drodze też kiedyś tam zahaczyłam na blogu (k l i k). Ostatnio jednak geocaching zaprowadził nas** dalej wzdłuż potoku Bruśnik, dzięki czemu obejrzelismy cztery pozostałe groty. Zwłaszcza ostatnia imponuje swoimi rozmiarami. Spokojnie wjechałby tam całkiem spory samochód. Może nie ciężarówka, bo wejście jest za niskie, ale osobowy na pewno. Albo czołg, jak beztrosko zauważył Małżonek ;)

Straszna jest świadomość, że wykuli je przymusowi robotnicy pracujący w nieludzkich warunkach :/

Sztolnie w Leśnej, geocaching

Grot wykutych w skale jest tu w sumie sześć. Dwie zakratowane widoczne są z drogi, przy jednej z nich umieszczono tablicę upamiętniającą więźniów filii obozu Gross Rosen, którzy stracili tu życie.
Pozostałe sztolnie zobaczymy wchodząc na ścieżkę tuż przed mostem – ponoć jest to dawny taras dla wagoników kolejki wąskotorowej. Jedna z grot jest także zabezpieczona kratami (mają chronić siedlisko nietoperzy), pozostałe trzy otwarte, ale zalane wodą. Niezbyt głęboką, więc jeśli ktoś ma odpowiedni sprzęt i motywację, to można eksplorować :)

My nie zapuszczaliśmy się zbytnio w „otchłanie”. A podobno idąc dalej w głąb, trafimy na pozostałości torów dla wagoników, którymi zapewne wywożono stąd urobek. Wyczytałam, że najprawdopodobniej plan był taki, że wszystkie korytarze miały spotkać się w głębi wzgórza, tworząc wielką halę (produkcyjną?). Do tego etapu jednak hitlerowcy nie doszli. Aczkolwiek są tacy, którzy twierdzą, że zasadnicza część korytarzy ukryta jest za zawaliskami skalnymi.

Sztolnie w Leśnej, geocaching

Podziemne fabryki i inne tajemnicze pozostałości z czasów ostatniej wojny budzą obecnie wiele emocji. Również te wykute w skale korytarze przyciągają pasjonatów, szukających złotych pociągów ;]

Ostatnio na temat leśniańskich sztolni TVP Wrocław wyemitowała materiał (k l i k), który wzbudził falę krytyki wśród lokalnych znawców tematu :D No cóż…

Po drugiej stronie drogi znajdziemy pozostałości ceglanych zabudowań. Stacja transformatorowa z rozdzielnią – tak wyczytałam, choć chciałoby się tu widzieć np. wieżę strażniczą z przyległościami. No więc wg Internetu NIE.

Sztolnie w Leśnej, geocaching


Mapka pokaże Wam, gdzie leśniańskich sztolni szukać:

Co by tu jeszcze… Hmm… może dodam tylko, że nie pretenduję do bycia znawcą tematu, a moje teksty zawierają dużo „podobno” ;) Nie jestem eksploratorem, co najwyżej przekopuję Internet, a tam jak wiadomo różne bzdury można znaleźć. Aczkolwiek staram się je odsiewać, jak jakiś cholerny e-Kopciuszek ;]

Faktem jest, że Dolny Śląsk wciąż kryje wiele tajemnic. Czy kiedyś odkryjemy je wszystkie? Kto to wie?


* W wątku na forum www.sztolnie.fora.pl zamieszczono zdjęcia wykonane w podziemiach w Miłoszowie podczas „inwazji” czeskich odkrywców ;)

** Skrytki Leśna – sztolnie jednakowoż nie znaleźliśmy. Z korespondencji w właścicielem wynika, że najprawdopodobniej kesz został zmugolony :(

 • niezłe wrażenie robią te sztolnie. szkoda tylko, tak jak to napisałaś, że zostały wykute w takich okrutnych okolicznościach. ;/ myśmy w te wakacje podobne sztolnie w Walimiu odwiedzili i też właśnie byłam po ich ogromnym wrażeniem.
  pozdrawiam.

 • Walim i okolice też w końcu trza by odwiedzić.
  Aczkolwiek najbardziej czekam na możliwość obejrzenia wałbrzyskiego złotego pociągu :D

 • A ja sztolniom tym wałbrzyskim poświęciłam sporą część mojego doktoratu :) takze tym bardziej czekam na złoty pociąg.

 • odkrywca

  sztolnie ok ale nad nimi jakieś 100 m, jest domek w lesie z zalaną piwnicą aktualnie ,ale byłem tam parę lat wstecz i nie było zalane tylko było słychać jak woda wypływa pod dużym ciśnieniem a w tym domku jakieś łażnie były i piękny taras na piętrze jest.byłem tam dzisiaj z synem ,polecam

 • Ten budynek to dawny element przesyłu wody i faktycznie na dole na ścianach były kafelki . A ten taras to wartownia dla żołnierzy. Osobiście znalazłam tam tabliczki ostrzegawcze po niemiecku.

 • Rajki

  Walim zaprasza… Ja też nie jestem znawcą tematu, ale samo wejście do niektórych sztolni… oj zapada w pamięci.

A oprócz zabawy w geocaching...

Walutowe odkrycie Ameryki*
Walutowe odkrycie Ameryki*
Jak może kojarzycie, lub wcale nie, mieszkamy w pobliżu trójstyku granic: polskiej, czeskiej i...
Wielkanoc 2017
Wielkanoc 2017
Wszędzie smoki!
Wszędzie smoki!
Dziecko kocha smoki. Dziecko marzy, by mieć smoka. Lub być smokiem. Smoki są więc...
Nju.mobile – dobra zmiana?
Nju.mobile – dobra zmiana?
Taaa daaam… od prawie miesiące jestem w  nju.mobile, uznałam bowiem, że mają ofertę, która najbardziej...
Dieta OXY – fazy
Dieta OXY – fazy
Dieta OXY składa się z czterech faz: detox, fat burning, step i balance. Każda...