Co to jest geocaching?

Łodzią spacerową po Jeziorze Leśniańskim

W sobotę wyskoczyła nam kolejna wycieczka w okolice Leśnej i zamku Czocha – tym razem z punktem kulminacyjnym na łodzi wycieczkowej, pływającej po Jeziorze Leśniańskim.

Jak trafić do niewielkiej przystani tuż pod murami Czochy?

Przed wejściem na dziedziniec zamku jest inna brama. Droga, która tam biegnie, poprowadzi nas wzdłuż zamkowych murów. Normalnie można tędy obejść zamczysko dookoła; obecnie część ścieżki jest niedostępna ze względu na remont zamkowych dachów.

Zamek Czocha, geocaching

Do przystani  dotrzemy jednak bez problemu – wystarczy zejść kamiennymi schodami ze ścieżki ku wodom jeziora. Przy pomoście na turystów czekają dwie łodzie motorowe wraz z sympatycznymi panami „kapitanami” za sterami.

Lekko bujające się molo sprawiło, że Wi na chwilę zwątpiła, czy aby na pewno ma ochotę na rejs. Na szczęście jednak ciekawość była silniejsza :D

Popłynęliśmy…

Rejs łodzią spacerową po Jeziorze Leśniańskim

Rejs trwa około 30 minut, a oprócz ciekawych widoków – choćby zamku Czocha z perspektywy środka jeziora, usłyszymy także garść informacji o historii powstania zalewu, zapory itp.

Rejs łodzią spacerową po Jeziorze Leśniańskim

Warto też wiedzieć, że tradycja rejsów wycieczkowych – najpierw po Kwisie, a potem po powstałym w tym miejscu zalewie – sięga czasów hohoho! przedwojennych. W ogóle okoliczne tereny były bogato zagospodarowane turystycznie – szlaki piesze, wodne, punkty widokowe i infrastruktura gastronomiczna. Teraz też  nie jest już najgorzej i sądzę, że wszystko idzie ku jeszcze lepszemu, bo czemu nie? W końcu chyba jedyną sensowną szansą na rozwój jest tu turystyka…

Rejs łodzią spacerową po Jeziorze Leśniańskim

Myślę, że taki krótki rejs jest fajną propozycją na rodzinną wycieczkę. Bez problemu można zabrać dzieciaki, nawet całkiem małe. Wody są spokojne, nie odczuwa się tu za bardzo kołysania itp. Na statku pływającym wzdłuż wybrzeża Bałtyku zmuliło nas (na samym końcu nawet mnie!) okrutnie, dlatego m.in. był problem żeby Wi zgodziła się wziąć udział w tej „wyprawie”. Tutaj żadne nieprzyjemne skutki pływania nie dały o sobie znać :)

Taka wycieczka to na dzień dzisiejszy koszt 15 zł/ os. – dla dorosłych, 10 zł – bilet ulgowy, natomiast dzieci do 5. roku życia płyną za darmo. 
Niestety, nigdzie nie znalazłam strony www tego miejsca. A ja lubię, jak różne takie atrakcje mają swoje strony w sieci, choćby po to, żeby sprawdzić aktualne ceny czy godziny rejsów.

Bilety do nabycia na łodzi. I chyba przy parkingu koło zamku Czocha, ale nie jestem pewna, bo my auto postawiliśmy w krzakach, w ramach cichego protestu przeciwko nieprzyzwoitym cenom na tymże :P

I tradycyjnie mapka:

Pływanie tak nam się spodobało, że po zejściu na such ląd…

Rejs łodzią spacerową po Jeziorze Leśniańskim

… podjechaliśmy do pobliskiego ośrodka i wypożyczyliśmy na godzinkę rower wodny. Dziecko, oswojone już z wodą na wyciągnięcie ręki, podeszło do tematu entuzjastycznie, wiec czemu nie? Wprawdzie godzina niespiesznego snucia się po jeziorze okazała się w rezultacie nieco przydługa (Panna Nudzę Się), ale jakoś daliśmy radę ;)

Godzina pływania rowerem wodnym to koszt 25 zł. Trochę można się zmęczyć, widoki fajne, można moczyć nogi… Tylko dziecko już musi być w miarę kumate, bo z takim całkiem małym maluszkiem to bym się chyba bała tym wypłynąć…

Rowerem wodnym po Jeziorze Leśniańskim

A potem przyszedł deszcz, jakieś gromy i błyskawice… Dobrze, że rozpadało się na dobre, jak już dotarliśmy do domu.

Wbrew porannym widokom na przyszłość, to była całkiem udana sobota :)

A oprócz zabawy w geocaching...

Wielkanoc 2017
Wielkanoc 2017
Wszędzie smoki!
Wszędzie smoki!
Dziecko kocha smoki. Dziecko marzy, by mieć smoka. Lub być smokiem. Smoki są więc...
Nju.mobile – dobra zmiana?
Nju.mobile – dobra zmiana?
Taaa daaam… od prawie miesiące jestem w  nju.mobile, uznałam bowiem, że mają ofertę, która najbardziej...
Dieta OXY – fazy
Dieta OXY – fazy
Dieta OXY składa się z czterech faz: detox, fat burning, step i balance. Każda...
Gdzie nad Bałtykiem rozłożyć swój kocyk? *
Gdzie nad Bałtykiem rozłożyć swój kocyk? *
Ponoć w tym roku cała Polska ruszyła (lub ruszy) nad Bałtyk. Z pogodą bywa tu...