Co to jest geocaching?

Zgorzelec. STALAG VIII A

Pozostałości niemieckiego Stalagu VIII A z czasów II wojny światowej znajdują się w Zgorzelcu przy drodze nr 352 w kierunku Bogatyni.

Dawno już chciałam odwiedzić to miejsce, a w niedzielne popołudnie zmobilizował nas do tego nowo powstały na terenie Stalagu geocache.

Szacuje się, że przez całą historię działania obozu (1939 – 1945) przeszło przez niego ponad 100 tys. jeńców. Liczbę ofiar śmiertelnych trudno jednak oszacować. Wiadomo, że zmarło 199 Francuzów, 68 Belgów i sześciu Amerykanów oraz 28 Jugosłowian. Dane dotyczące śmierci 45 Polaków są niepełne, gdyż nie uwzględniają epidemii dyzenterii w obozie przejściowym. Liczbę ofiar wśród najgorzej traktowanych żołnierzy radzieckich szacuje się na 10 -12 tysięcy, a wśród włoskich na ok. 500.*

Więcej o historii tego miejsca znajdziecie m.in. na stronach wordpress.themusicpoint.netstalag8a.urbweb.pl.

Zgorzelec. STALAG VIII A, geocaching

W 2006 roku otworzyła się nowa karta historii Stalagu VIII A, kiedy to podjęto polsko – niemieckie działania zainspirowane przez dra Albrechta Goetze, Wójta Gminy Zgorzelec Kazimierza Janika oraz Sekretarza Gminy Zgorzelec Marka Wolanina. Po obu stronach granicy rodziła się idea przywrócenia wiedzy o Stalagu VIII A, o potrzebie podjęcia działań, które mają doprowadzić z jednej strony do upamiętnienia lat wojennych a z drugiej strony o możliwościach stworzenia tu miejsca służącego międzynarodowej wymianie twórczych inspiracji oraz rozwoju kulturalnych kontaktów młodzieży z całej Europy. Dalsze rozmowy partnerów doprowadziły do nawiązania trwałej współpracy pomiędzy stroną polską i niemiecką, tj. powiatem, miastem i gminą Zgorzelec, powiatem Görlitz oraz Stowarzyszeniem MEETINGPOINT MUSIC MESSIAEN, Stowarzyszeniem Przyjaciół i Fundatorów Meetingpoint Music Messiaen oraz Fundacją Centrum Wspierania Przedsiębiorczości, której powierzono realizację projektu budowy Centrum.

Europejskie Centrum Edukacyjno-Kulturalne Zgorzelec-Görlitz MEETINGPOINT MUSIC MESSIAEN – to obiekt, w którym znajdą się sale wystawowe dla ekspozycji stałych oraz okolicznościowych, otwarte archiwum, sale wielofunkcyjne z mobilną sceną, przeznaczoną na organizację koncertów i widowisk, sale seminaryjne, wykładowe oraz konferencyjne. Wszystko wyposażone zostanie w najnowocześniejsze urządzenia multimedialne. Część wystawy tworzyć będzie także sam teren Stalagu VIII A w formie ścieżek edukacyjnych, które prowadzić będą odwiedzających do szczególnych miejsc, w tym do instalacji metalowych Matthiasa Beiera, które każdego roku powstają wspólnie z młodzieżą w ramach Międzynarodowego Workcampu.**

Budynek Europejskiego Centrum w niedzielne popołudnie był zamknięty.
Pochodziliśmy natomiast po ścieżkach prowadzących wśród pozostałości obozu. Cały teren zarośnięty całkiem już sporymi brzozami, ale wciąż widać pozostałości obozowej infrastruktury.

Zgorzelec. STALAG VIII A, geocaching

Co jakiś czas napotykamy tu… hmm… blaszane instalacje artystycznej zapewne proweniencji. Domyślam się, że mają jakieś przesłanie, ale nie do końca załapaliśmy.

Zgorzelec. STALAG VIII A, geocaching

Jedyny w miarę zachowany budynek to ruiny kuchni obozowej. Dziwna budowla… nie znaleźliśmy np. jakiegoś otworu wejściowego. I wnętrze takie… hmm… mało kuchenne.

Zgorzelec. STALAG VIII A, geocaching

Wzdłuż ścieżek umieszczono tablice informacyjne przedstawiające rozmieszczenie poszczególnych elementów obozu, zdjęcia, plany, opisy w kilku językach…

Zgorzelec. STALAG VIII A, geocaching

Miejsce klimatyczne, skłaniające do refleksji, a równocześnie – wbrew swej historii – urokliwe takie i spokojne. Spacer wśród brzóz daje wytchnienie, choć resztki ogrodzenia z drutów kolczastych straszą wspomnieniami okropności wojny.

Geocache, który nas tu ściągnął został założony przez niemieckiego keszera i jego opis jest w języku niemieckim.
Pomysł na umieszczenie w tym miejscu skrytki chodził i za mną od dawna. Miejsce w pełni zasługuje na niejednego cache’a, więc… no cóż… założyłam i ja – dla równowagi po polsku, bo treść listingu – z tego, co widzę -bardzo podobna ;)

Zachęcam do odwiedzenia Stalagu VIII A.
Geokeszerów zapraszam do szukania ukrytych tu cache’y, a pozostałych choćby do chwili zadumy w miejscu pamięci…

Źródła:
* Wikipedia
** wordpress.themusicpoint.net


  • niezłe miejsce, mamy w planach wybrać się w te okolice, więc zapewne tutaj też wpadniemy, bo akurat tym fragmentem historii bardzo się oboje fascynujemy. :)
    pozdrawiam.

A oprócz zabawy w geocaching...

Wielkanoc 2017
Wielkanoc 2017
Wszędzie smoki!
Wszędzie smoki!
Dziecko kocha smoki. Dziecko marzy, by mieć smoka. Lub być smokiem. Smoki są więc...
Nju.mobile – dobra zmiana?
Nju.mobile – dobra zmiana?
Taaa daaam… od prawie miesiące jestem w  nju.mobile, uznałam bowiem, że mają ofertę, która najbardziej...
Dieta OXY – fazy
Dieta OXY – fazy
Dieta OXY składa się z czterech faz: detox, fat burning, step i balance. Każda...
Gdzie nad Bałtykiem rozłożyć swój kocyk? *
Gdzie nad Bałtykiem rozłożyć swój kocyk? *
Ponoć w tym roku cała Polska ruszyła (lub ruszy) nad Bałtyk. Z pogodą bywa tu...