Co to jest geocaching?

Pilchowice. Śladami Ethana Cartera

Każdy powód, by ruszyć tyłek z domu jest dobry.
Geocaching świetnie się do tego nadaje, ale sobotni wyjazd dla odmiany sponsorowała… gra komputerowa :D

Na początku wycieczki była bowiem gra The Vanishing of Ethan Carter, którą zaczęliśmy eksplorować pewnego wieczoru. Od dawna nie jestem maniaczką gier komputerowych, ale ta zainteresowała mnie ze względu to, że teren, po którym porusza się jej bohater inspirowany jest naszymi okolicami.

Zaczynamy więc grę w pobliżu tunelu kolejowego…

Ale wróć! Nasza wycieczka zaczęła się gdzie indziej.

Zapora Pilchowice (niem.: Bobertalsperre Mauer, Talsperre Mauer, także Mauertalsperre) – druga co do wysokości po Solinie i druga co do czasu powstania zapora w Polsce. Zbudowana przez firmę B. Liebold & Co. AG (Holzminden/Berlin) pod kierownictwem Alberto Cucchiero, według projektu profesora Otto Intze oraz dr. Curta Bachmanna. Ponadto jest to najwyższa w obecnej Polsce zapora kamienna oraz łukowa.

Powstała na rzece Bóbr w latach 1904-1912 w celu ochrony przed powodziami.

Decyzja o budowie Zapory Pilchowickiej zapadła 3 lipca 1900 roku. Pierwsze prace rozpoczęto w 1902 roku. W 1904 roku rozpoczęto drążenie kanału, który miał odprowadzać wodę z placu budowy. Kanał ma szerokość 9 m, wysokość 7 m, a jego długość wynosi 383 m. W odległości 152 m od wlotu znajduje się 45 metrowy szyb, w którym znajduje się betonowa śluza służąca do kontrolowania przepływu wody (śluza działa do dziś). Po wybudowaniu kanału stworzono przegrody znajdujące się za wlotem kanału i przed jego wylotem, dzięki czemu osuszono i przygotowano teren pod budowę (przegroda przed wlotem kanału istnieje do tej pory, jednak znajduje się ona pod lustrem wody, stanowi barierę ochronną przed przenoszeniem cięższych kawałków skał po dnie oraz innych elementów mogących zagrozić zaporze).
20 czerwca 1908 r. nastąpiło uroczyste wmurowanie kamienia węgielnego oraz aktu erekcyjnego zapory, a 16 listopada 1912 r. nastąpiło oficjalne otwarcie zapory przez cesarza Wilhelma II.

Wysokość zapory to 69 m, a szerokość jej korony to 270 m. W wyniku budowy zapory powstał zalew o pow. 240 ha i pojemności 50 mln metrów sześciennych. Poniżej zapory zbudowano elektrownię o mocy 7,5 MW złożoną z 6 turbozespołów.*

Jak widać, obiekt jest niezwykle ciekawy. 2/3 naszego rodzinnego teamu nigdy tam nie było, a na dodatek w okolicy jest kilka sympatycznych geokeszy :D Ale, jak już pisałam, tym razem to nie geocaching wskazał nam kierunek wycieczki…

Zapora Pilchowice, geocaching

Zapora Pilchowice, geocaching

Zapora Pilchowice, geocaching

Zapora Pilchowice, geocaching

Zapora Pilchowice, geocaching

Zapora zrobiła na nas ogromne wrażenie. Budowla wręcz monumentalna, emanująca siłą. Strach pomyśleć, co by było, gdyby nagle runęła (trudne pytania sześciolatki zmuszają do takich refleksji…).

Następnym etapem wycieczki była maleńka stacja kolejowa Pilchowice – Zapora usytuowana na skarpie nad zalewem. Kręcone tu były sceny do filmu  Jerzego Passendorfera „Skąpani w ogniu”.

Zapora Pilchowice, geocaching, stacja kolejowa

Skarpa, na której wybudowano stację, umocniona została widocznymi na powyższej składance betonowymi przyporami (nie mam pojęcia, jak to się fachowo nazywa). Poniżej znajduje się przystań żeglarska. Obecnie królują tam śmieci i ogólny rozgardiasz, ale może w sezonie coś się tu zmienia na lepsze?

Na dziś główną atrakcją przystani, oprócz osłoniętego przed wiatrem, słonecznego brzegu, jest ukryty tu geocache, który na szczęście udało mi się szybko namierzyć.

Zapora Pilchowice, geocaching, stacja kolejowa

Kawałek dalej możemy podziwiać niezwykle malowniczy most kolejowy. Jego długość to około 130 metrów (wg niektórych źródeł 150), długość przęsła kratownicowego to 85 metrów, natomiast odległość paraboli od dna zatoki Bobru wynosi 40 m – należy do najwyższych w Polsce.

most kolejowy nad Bobrem w Pilchowicach, geocaching

Co ciekawe – wciąż jeżdżą tędy pociągi. Na pewno na trasie Jelenia Góra – Wrocław Główny, bo taki skład spotkaliśmy po drodze ;)

Pilchowice, geocaching

Oprócz interesujących obiektów architektonicznych, zachwyca i przyroda. Może teraz – wczesną wiosną – gdy zieleń wciąż jeszcze jest w odwrocie – nie porywa aż tak, ale jednak… no pikne mamy okolice. Kto nie zna, niech żałuje ;]

Pilchowice, geocaching

Późny obiad, po kilkugodzinnym (!!!) łażeniu wokół jeziora, zjedliśmy w karczmie przy zaporze. Stylistyka miejsca… hm hm… zaprawdę oryginalna jest, ale jedzenie nie najgorsze. A może to my byliśmy bardzo głodni ;)

Pilchowice - zapora, geocaching

Przeraziło mnie natomiast miejsce bardzo na wyrost nazwane przez Wi „placem zabaw”. Rozklekotane coś bez ładu, składu i sensu. I wg mnie niebezpieczne dla użytkowników – konstrukcja trzyma pion cudem, jakieś deski dyndają na dziwnej wysokości… no masakra, serio!

A potem jeszcze zejście do stóp zapory, w okolice elektrowni wodnej. Tu dopiero widać przytłaczającą wielkość budowli. Nie dziwię się, że na początku ubiegłego wieku była cudem techniki :]

Pilchowice - zapora, geocaching

Pilchowice - zapora, geocaching

I geocache na zakończenie dnia :) Och, Karol!

Pilchowice - zapora, geocaching

A dlaczego śladami Ethana Cartera? Spójrzcie – to screeny z gry. Mroczniej, nieco inaczej, ale to wciąż zapora w Pilchowicach**, stacja kolejowa, most kolejowy nad Bobrem…

W grze znajdziecie także m.in. bardzo charakterystyczny budynek kościoła Wang w Karpaczu, ale u nas zagości przy okazji jakiejś następnej wycieczki ;)

Nie będę Wam pisać, jak dojechać do zapory. Poniżej mapka – na pewno się połapiecie.


Parking przy samej zaporze jest płatny 3 zł – na czas nieokreślony. Pewnie można szukać miejsca za free, np w okolicach stacji kolejowej, ale nam się nie chciało.

*Źródło: Wikipedia, więcej info na www.tauron-ekoenergia.pl
** Wygląd zapory i jej… hmm… zabudowań w grze stanowi kompilację zapór z Pilchowic, Złotnik i Leśnej.

  • Pilchowice, moja ulubiona zapora. :) Niedaleko warto też odwiedzić zaporę Leśną i Złotnicką. Leśna była wybudowana, jako pierwsza po powodzi w 1897 roku.

    • Leśna i Złotniki to moje tereny niemal „przydomowe”, więc wiesz… :)

  • O,
    Zapora Pilchowice to był temat jednego z moich projektów semestralnych :)
    Liczyłam spadki terenu, kierunek spływania wody i wyznaczałam jej zlewnie :P

A oprócz zabawy w geocaching...

Wielkanoc 2017
Wielkanoc 2017
Wszędzie smoki!
Wszędzie smoki!
Dziecko kocha smoki. Dziecko marzy, by mieć smoka. Lub być smokiem. Smoki są więc...
Nju.mobile – dobra zmiana?
Nju.mobile – dobra zmiana?
Taaa daaam… od prawie miesiące jestem w  nju.mobile, uznałam bowiem, że mają ofertę, która najbardziej...
Dieta OXY – fazy
Dieta OXY – fazy
Dieta OXY składa się z czterech faz: detox, fat burning, step i balance. Każda...
Gdzie nad Bałtykiem rozłożyć swój kocyk? *
Gdzie nad Bałtykiem rozłożyć swój kocyk? *
Ponoć w tym roku cała Polska ruszyła (lub ruszy) nad Bałtyk. Z pogodą bywa tu...