Co to jest geocaching?

Cmentarz wojenny w Zgorzelcu

Morze krzyży na cmentarzu wojennym w Zgorzelcu.

Warto pamiętać o tych, których krzyże te strzegą…

O Zgorzelcu pisałam już kiedyś tam… Dziwne miasto przy samej granicy z Niemcami. Miasto podzielone, właściwie brutalnie przecięte na dwie bardzo nierówne części. Po drugiej stronie Nysy Łużyckiej została ta najstarsza, najpiękniejsza jego część, Polsce przypadło przedmieście.

Zanim jednak granica została wytyczona tak, a nie inaczej, pod koniec II wojny światowej miały tu w okolicach miejsce ciężkie walki prowadzone przez 2. Armię Wojska Polskiego pod (nieudolnym, jak się okazuje) dowództwem gen. Świerczewskiego.
Swoją drogą… chodziłam do szkoły podstawowej noszącej imię gen. Świerczewskiego, który to – jak nam wmawiano – kulom się nie kłaniał. No i pewnie się nie kłaniał, bo w pijackim upojeniu nie słyszał ich i nie widział, heh…*

Aby uczcić pamięć żołnierzy, którzy zginęli podczas forsowania Odry i Nysy, operacji łużyckiej, bitwy pod Budziszynem oraz operacji praskiej, w Zgorzelcu założony został cmentarz wojenny – ponoć 2. co do wielkości w Polsce. Spoczywa  tu w 3392 mogiłach blisko 3420 poległych i zmarłych z ran żołnierzy. Groby w równych rzędach są identyczne – krzyż grunwaldzki strzeże pamięci każdego z nich, niezależnie od rang i zasług.**

Cmentarz wojenny w Zgorzelcu, geocaching

Usytuowanie cmentarza przy granicy z Niemcami miało z pewnością również charakter propagandowy– ukazywało ofiarę poniesioną przez państwo i społeczeństwo polskie w II wojnie światowej, tym samym sankcjonując prawa Polski do uzyskanych w 1945 r., ale w sensie polityczno-prawnym długo budzących kontrowersje, nabytków terytorialnych.**

Pierwszych żołnierzy pochowano tu w 1946 r. W latach 60. cmentarz został gruntownie przebudowany wg projektu T. Ptaszyckiego.
Obecnie tworzą go cztery duże kwatery wyznaczone dwiema krzyżującymi się alejami. W centrum stoi czworoboczny monument – cokół będący pozostałością po pomniku sprzed przebudowy.**

Cmentarz wojenny w Zgorzelcu, geocaching

Na wałach otaczających cmentarz ustawiono bloki upamiętniające poszczególne jednostki II Armii Wojska Polskiego biorące udział w walkach na tym terenie w kwietniu i maju 1945 r.**

Cmentarz wojenny w Zgorzelcu, geocaching

Cmentarz wojenny w Zgorzelcu, geocaching

Poniższe płyty są nowsze – zawierają alfabetyczny spis pochowanych tu żołnierzy – imię, nazwisko, stopień, wiek oraz jednostkę.
Niestety nie udało mi się odnaleźć informacji, kiedy tablice zostały tu umieszczone.

Cmentarz wojenny w Zgorzelcu, geocaching

Cmentarz wojenny w Zgorzelcu, geocaching

Tu z kolei przebieg walk 2. Armii WP wykuty w kamieniu w kilku językach. Warto poczytać, choć wersja raczej z epoki słusznie minionej.

Cmentarz wojenny w Zgorzelcu, geocaching

Cmentarz wojenny w Zgorzelcu, geocaching

No i na koniec monument, który miałam w pamięci od blisko 30 lat. Słusznych rozmiarów zrywający się do lotu orzeł. Postawiono go tu w 1978 r.
Wiele, wiele lat temu zabrano grupę przedszkolaków na wycieczkę w celu pokazania im granicy państwowej. Lało w ten dzień jak z cebra, więc tylko z okien autobusu patrzyliśmy na Nysę Łużycką i most, który wtedy bardziej dzielił niż łączył.
Tego orła też nam pokazano przez zapłakane szyby. Zapamiętałam go i po latach wróciłam, bo… pomyślałam, że warto by było stworzyć tu geokesza ;]

Cmentarz wojenny w Zgorzelcu, geocaching

Tak wyglądał zaś cmentarz przed przebudową. Zamieszczam jako ciekawostkę, bo sama byłam ciekawa, jak wyglądał pierwszy pomnik, z którego ostał się do dziś tylko cokół w centralnej części nekropolii.

Źródło: dolny-slask.org.pl

Cmentarz robi ogromne wrażenie. Krzyże. Nazwiska. Symbole. Życie, które nagle się skończyło. I śmierć, co przyszła za wcześnie, za to z całymi okropnościami wojny.
Na straży pamięci od 70 lat stoją grunwaldzkie krzyże.

Wojna to straszna rzecz. Myślę sobie, że chyba jednak wciąż trzeba o tym przypominać. I zabranie sześciolatki w takie miejsce to wcale nie jest zły pomysł. W sposób przystępny i dostosowany do wieku Wi, mówimy o wojnie, choć nie wiem, na ile ona to ogarnia. Coś tam jednak na pewno jest przyswajane, więc warto.

Po to też stworzyłam geocache Cmentarz wojenny w Zgorzelcu.
Pewną ironią jest, że fakt, że większość znalezień tej skrytki należy do Niemców ;]


Źródła:

*Ciekawy artykuł pt. Rzeź na Łużycach – 68. rocznica forsowania Nysy Łużyciej,
**Na podstawie www.szlakikulturowe.dolnyslask.pl

  • ŁUCJA BORODACZ

    Witam serdecznie ,kilka lat temu szukałam wujka ,ktory poległ przy forsowaniu nysy w Zgorzelcu ale na cmentarzu zgorzeleckim niema takiego nazwiska czy jest podobny cmentarz po stronie
    niemieckiej .Jezeli jest to w jakiej miejscowosci .

    dane wujka MIECZYSŁAW PILARSKI

    • Niestety, nie wiem, gdzie w okolicy jest jeszcze podobny cmentarz :(

  • Mieczysław Pilarski syn Wawrzyńca był strzelcem 37 pułku piechoty, poległ 18 kwietnia 1945 r. w miejscowości Heninchen lub Hahninchen (odręczny zapis) w Niemczech. Informacja pochodzi z dokumentu pt. „7 Dywizja Piechoty. Skorowidz strat bezpowrotnych podoficerów i szeregowych.” Dokument znajduje się w zasobie CAW w Warszawie.

A oprócz zabawy w geocaching...

Wielkanoc 2017
Wielkanoc 2017
Wszędzie smoki!
Wszędzie smoki!
Dziecko kocha smoki. Dziecko marzy, by mieć smoka. Lub być smokiem. Smoki są więc...
Nju.mobile – dobra zmiana?
Nju.mobile – dobra zmiana?
Taaa daaam… od prawie miesiące jestem w  nju.mobile, uznałam bowiem, że mają ofertę, która najbardziej...
Dieta OXY – fazy
Dieta OXY – fazy
Dieta OXY składa się z czterech faz: detox, fat burning, step i balance. Każda...
Gdzie nad Bałtykiem rozłożyć swój kocyk? *
Gdzie nad Bałtykiem rozłożyć swój kocyk? *
Ponoć w tym roku cała Polska ruszyła (lub ruszy) nad Bałtyk. Z pogodą bywa tu...