Co to jest geocaching?

Lubań. Nasz pierwszy EARTHCACHE

Najpierw krótkie wyjaśnienie – czym jest EarthCache?

Jest to kesz nie posiadający fizycznego pojemnika. Zakładany jest w miejscu interesującym pod względem geologicznym. Opis EarthCache’a musi zawierać garść informacji edukacyjnych nt. danego zjawiska oraz współrzędne miejsca, w którym ono się znajduje.

indeks

Poszukiwacze EarthCache’y mogą zobaczyć, jak nasza planeta kształtowała się w trakcie procesów geologicznych, jak wykorzystujemy jej zasoby oraz jak naukowcy zbierają informacje na temat Ziemi. *

Celem naszego pierwszego EarthCache’a stał się Park na Kamiennej Górze w naszym rodzinnym miasteczku.

Mieszkamy bowiem w niezwykle ciekawym pod względem geologicznym miejscu. Lubańska Pokrywa Wulkaniczna jest największą formacją bazaltową w Polsce. Rozciąga się pomiędzy Lubaniem na północy, Zarębą na zachodzie, Kościelnikiem na wschodzie i Przylaskiem na południu. Obecnie bazalty na tym obszarze występują płatowo, są odsłonięte w wielu łomach, wiele ich wystąpień stwierdzono również badaniami magnetometrycznymi, wykorzystując zawartość minerałów żelaza w tej skale.

Natomiast Park na Kamiennej Górze o powierzchni prawie 14 ha położony jest w południowo-zachodniej części miasta na szczycie pozostałości trzeciorzędowego stożka wulkanicznego. Założony został w 2. połowie XIX w. w stylu krajobrazowym na kanwie naturalnego drzewostanu. Cennym jego walorem jest urozmaicony teren, grupy zieleni wysokiej, układ komunikacyjny (aleje) oraz zachowane relikty wulkanizmu.

Geocaching, Kamienna Góra w Lubaniu, zakładamy EarthCache'a

Jedną z takich form – pozostałości po działalności wulkanicznej – są kuliste i owalne bomby wulkaniczne.

Geocaching, Kamienna Góra w Lubaniu, zakładamy EarthCache'a

Nie są ona najbardziej spektakularnym świadectwem wulkanicznego rodowodu Kamiennej Góry, ale poszły na pierwszy ogień. Dawny kamieniołom – pomnik przyrody nieożywionej – będzie następny ;)

Wracając jednak do naszego pierwszego EarthCache’a… Pierwszy dzień 2015 r. uwieńczyliśmy krótkim spacerem właśnie na Kamienną Górę. Śniegu na lekarstwo, błotko i, mimo plusowej temperatury, zimny wiatr – średnio przyjemne warunki spacerowe. Dotlenienie zostało jednak zaliczone, a i materiały konieczne do „wyprodukowania” kesza udało się zebrać.

71 Styczeń 20151

A nasza skrytka pt. Park na Kamiennej Górze – GŁAZY BAZALTOWE jest gotowa do szukania, znajdowania i poszerzania swojej wiedzy geologicznej. Zapraszamy :)


*Na podstawie informacji ze strony geocaching.pl

A oprócz zabawy w geocaching...

Wielkanoc 2017
Wielkanoc 2017
Wszędzie smoki!
Wszędzie smoki!
Dziecko kocha smoki. Dziecko marzy, by mieć smoka. Lub być smokiem. Smoki są więc...
Nju.mobile – dobra zmiana?
Nju.mobile – dobra zmiana?
Taaa daaam… od prawie miesiące jestem w  nju.mobile, uznałam bowiem, że mają ofertę, która najbardziej...
Dieta OXY – fazy
Dieta OXY – fazy
Dieta OXY składa się z czterech faz: detox, fat burning, step i balance. Każda...
Gdzie nad Bałtykiem rozłożyć swój kocyk? *
Gdzie nad Bałtykiem rozłożyć swój kocyk? *
Ponoć w tym roku cała Polska ruszyła (lub ruszy) nad Bałtyk. Z pogodą bywa tu...